Leadership

ABA President-Elect Appointments

For the FY 2020 - 21 bar year, President-Elect Patricia Lee Refo will make appointments to fill vacancies on ABA Standing and Special Committees, Commissions, Working Groups, Task Forces, and other ABA entities. Nomination deadline is Friday, February 21.

Delegates to the House

  • Patricia E. Salkin, Delegate - 2021

    Touro College

    Central Islip, NY

  • W. Andrew Gowder Jr., Delegate - 2022

    Austen & Gowder LLC

    Charleston, SC

Liaisons

  • ABA Journal

    Dwight H. Merriam

    Weatogue, CT

  • ABA Journal

    Otto J. Hetzel

    Bethesda, MD

  • Administrative Law & Regulatory Practice Section

    Otto J. Hetzel

    Bethesda, MD

  • Administrative Procedures Act Committee

    Steven J. Eagle

    Arlington, VA

  • Association of American Law Schools

    Janice C. Griffith

    Boston, MA

  • Association of State Treasurers

    Kenneth W. Bond

    New York, NY

  • Association of State Treasurers

    Kenneth W. Bond

    New York, NY

  • Board of Governors

    Charles E. English

    Bowling Green, KY

  • Commission on Hispanic Legal Rights & Responsibilities

    Victor M. Marquez

    San Francisco, CA

  • Commission on Homelessness & Poverty

    Ranie Thompson

    New Orleans, LA

  • Commission on Racial & Ethic Diversity

    Benjamin E. Griffith

    Oxford, MS

  • Commision on Women in the Profession

    Patricia E. Salkin

    New York, NY

  • Council of State Governments

    William J. Scheiderich

    Spokane, WA

  • Dispute Resolution Section

    Angela Eunjin Oh

    Los Angeles, CA

  • Fellows

    Ellen F. Rosenblum

    Salem, OR

  • Government & Public Sector Lawyer

    William J. Scheiderich

    Spokane, WA

  • IMLA

    Benjamin E. Griffith

    Oxford, MS

  • IMLA

    Dwight H. Merriam

    Weatogue, CT

  • International Law Section

    Benjamin E. Griffith

    Oxford, MS

  • Judicial Division

    Robert B. Foster

    Boston, MA

  • Judicial Division

    Paul D. Wilson

    Auburndale, MA

  • Law Student Division

    Subria Whitaker

    Chicago, IL

  • Legal Assistance & Military Personnel Committee

    Dwight H. Merriam

    Weatogue, CT

  • National Association of Bond Lawyers

    Kenneth W. Bond

    New York, NY

  • National Association of Attorneys General

    Ellen F. Rosenblum

    Salem, OR

  • National Association of County Officers

    Donna Y. Frazier

    Shreveport, LA

  • National Bar Association

    Juan Raudrick Thomas

    Chicago, IL

  • National LGBT Bar

    Sarah Adams-Schoen

    Little Rock, AR

  • National Native American Bar Association

    Robert O. Saunooke

    Plantation, FL

  • NCCUSL: National Conference of Commissioners of Uniform State Laws

    Steven J. Eagle

    Arlington, VA

  • NCCUSL: Uniform Partition of Tenancy in Common Act

    Steven J. Eagle

    Arlington, VA

  • Public Contract Law Section on Model Procurement Code

    Martha H. Chumbler

    Tallahassee, FL

  • Public Contract Law Section on Model Procurement Code

    Michael T. Kamprath

    Tampa, FL

  • Rule of Law Initiative

    Benjamin E. Griffith

    Oxford, MS

  • Sexual Orientation & Gender Identity Commission

    Sarah Adams-Schoen

    Little Rock, AR

  • Solo, Small Firm & General Practice

    Adriane J. Dudley

    St Thomas, VI

  • Standing Committee on Disaster Response & Preparedness

    Lai Sun Yee

    New York, NY

  • Standing Commmittee on Environmental Law

    Scott I. Steady

    Tampa, FL

  • Uniform Computer Information Transaction Act

    Steven J. Eagle

    Arlington, VA

  • Urban Land Institute

    W. Andrew Gowder

    Charleston, SC

  • Young Lawyer Division

    Mike Noonan

    Chicago, IL

Other Executive Committee Members

  • Nadia L. Costa, Committee Coordinator

    Miller Starr Regalia

    Walnut Creek, CA

  • Scott I. Steady, Content Coordinator

    Burr & Forman LLP

    Tampa, FL

  • Jennifer M. Bragar, Continuing Legal Education Coordinator

    Tomasi Salyer Martin

    Portland, OR

  • Viviana Martinez, Electronic Communications Co-Chair

    Chicago, IL

  • Elizabeth A. Peetz, Electronic Communications Co-Chair

    Denver, CO

  • Craig R Bucki, Government Law News Co-Editor

    Phillips Lytle

    Buffalo, NY

  • Michael T. Kamprath, Membership Director

    Hillsborough County Aviation Authority

    Tampa, FL

  • Donna J. Pugh, Revenue Enhancement Co-Chair

    Foley & Lardner LLP

    Chicago, IL

  • Scott I. Steady, Revenue Enhancement Co-Chair

    Burr & Forman LLP

    Tampa, FL

  • Lawrence Bechler, Publication Director

    Murphy Desmond SC

    Madison, WI

  • William J. Scheiderich, State & Local Law News Editor

    Spokane, WA

  • Robert H. Thomas, The Urban Lawyer Editor

    Damon Key Leong Kupchak Hastert

    Honolulu, HI

Section Council - Term Ending 2020

  • Nadia Costa

    Miller Starr Regalia

    Walnut Creek, CA

  • Victor Marquez

    CKR Law

    San Francisco, CA

  • Lai Sun Yee

    Homeland Security & Emergency Managaement

    New York, NY

Section Council - Term Ending 2021

  • Danielle Conway

    Honolulu, HI

  • Michael T. Kamprath

    Hillsborough County Aviation Authority

    Tampa, FL

  • Juan Thomas

    Quintairos, Prieto, Wood & Boyer

    Chicago, IL

Section Council - Term Ending 2022

  • Marilyn Harbur

    Oregon Department of Justice

    Salem, OR

  • Dwight Merriam

    Attorney at Law

    Simsbury, CT

  • Daiquiri Steele

    Tulane University Law School

    New Orleans, LA

Section Council - Term Ending 2023

  • Angela Hinton

    City of Atlanta - Department of Law

    Fayetteville, GA

  • Sara Adams Schoen

    University of Arkansas - Little Rock School of Law

    Little Rock, AR

  • Ashley Scott

    City of Atlanta

    Arlington, VA