Feature

Section News

The Nominations Committee, consisting of Elizabeth C. Lee, Chair, David M. English, Vice-Chair, Benetta Park, Soon Yeon Lee, and James E.A. Slaton, met during the Fall Leadership Meeting in San Juan and interviewed Section Officers, Delegates, Council members, Standing Committee Chairs, and Editors of the Section’s publications. The Committee expresses its appreciation to all those who met with the Committee to share their thoughtful insights about the future leadership of the Section.

The Committee has completed its deliberations and hereby submits its nomination of the following persons to serve in the officer capacity noted by each name:

Section Chair: Stephanie Loomis-Price

Section Chair-Elect: Robert C. Paul

Trust & Estates Division Vice-Chair: Hugh F. Drake

Real Property Division Vice-Chair: Robert S. Freedman

Section Secretary: James G. Durham

Section Finance Officer: Rana H. Salti

Section Delegate: Jo Ann Engelhardt

Section Delegate: Dennis M. Horn

Assistant Secretary, Trust & Estate Division: Mary Elizabeth Anderson

Assistant Secretary, Real Property Division: Shelby D. Green

The following persons are each re-nominated to serve a three-year term on the Section Council:

For the Trust & Estate Division:

James R. Carey

Elizabeth Lindsay-Ochoa

For the Real Property Division:

Jack Fersko

Christina Jenkins

Sterling Scott Willis

The following persons are each nominated to serve an initial three-year term on the Section Council:

For the Trust & Estate Division:

Mary E. Vandenack

Ray Prather

For the Real Property Division:

George P. Bernhardt

Jin Liu

The Committee requests that, pursuant to Section 6.1(g) of the Section Bylaws, written notice of this report, together with contact information, a biographical statement of each nominated person and such additional information required under the Section Bylaws, be circulated to the Section membership in accordance with the Section Bylaws.

Stephanie Loomis-Price Winstead PC Houston, TX

Nominated as Section Chair, term ending August 2021. Positions held in Section and ABA-wide: Section Chair-Elect; Trust and Estate Division Vice Chair; Finance and Corporate Sponsorship Officer; Assistant Finance Officer; Member, Council; Chair and Member, Planning; Member, Leadership Mentoring Task Force; Member, Nominating; Member, Vice Chair, and Co-Chair Continuing Legal Education Committee; Member, Groups and Substantive; Member, Vice Chair, and Chair, Income and Transfer Tax Planning Group; Member, Vice-Chair, and Chair, Tax Litigation and Controversy Committee; Liaison, Section Officers Conference to ABA Standing Committee on CLE (SCOCLE); Liaison, Representative to TE Synergy Summit.

Robert C. Paul East Hampton, NY

Nominated as Section Chair-Elect, term ending August 2021. Positions held in Section and ABA-wide: Real Property Division Vice-Chair; Member, Liaison, RP Synergy Summit; Section Secretary; Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Securitization and REITs Committee; Co-Chair, In-House Counsel; Supervisory Council Member, Special Investors Group; Associate Editor and Editor in Chief, Real Property, Trust and Estate Law Journal; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Publications Committee; Member, Section Advisory Board; Member, Nominations Committee; Member and Co-Chair, Special Committee on In-House Counsel; Member, Planning Committee; Liaison, Member and Chair, ABA Standing Committee on Publishing Oversight; Liaison, ABA Working Group on Corporate Counsel; Member, ABA Working Group on New Website; Member, ABA Working Group on New Membership Model.

Hugh F. Drake Brown Hay & Stephens LLP Springfield, IL

Nominated for second term as Section Vice-Chair, Trust and Estate Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Vice-Chair, Trust and Estate Division; Officer, Finance and Corporate Sponsorship; Liaison, TE Synergy Summit to Other Groups and Organizations; Member, Vice-Chair, and Chair, Fellows; Vice-Chair, Estate Planning & Administration for Business Owners, Farmers, and Ranchers; YLN Chair, Membership; Member, Groups and Substantive Committee; Member, Technology; Chair, YLN; Co-Vice Chair and Co-Chair, Membership; Vice-Chair and Supervisory Council Member, Business Planning Group; Member, Nominations; Member, Planning; Member and Co-Chair, Communications; Member, Special Committee on ABA Relations; Member, Council; Member, Task Force on Technology and the Profession; Member, Marketing and Social Media.

Robert S. Freedman Carlton Fields PA Tampa, FL

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Chair, Timesharing and Interval Uses; Member, Continuing Legal Education; Chair, Common Interest Ownership Development; Member, Publications; Member, Technology; Group Chair, Vice-Chair, Council Representative, and Supervisory Council Member, Hospitality, Community Recreation and Common Interest Development; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Groups and Substantive; Member, Council.

Rana H. Salti Kinship Trust Company, LLC Chicago, IL

Nominated for second term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2021. Positions held in Section: Finance & Corporate Sponsorship Officer; Member and Chair, Fellows; Co-Vice-Chair, International Tax Planning; Co-Vice-Chair, YLN Subcommittee, Membership; Vice-Chair, Young Lawyers Network; Co-Vice-Chair, Generation Skipping Transfers; Member, Special Committee on In-House Counsel; Co-Chair and Liaison, Membership; Member, ABA Standing Committee on Membership; Member, Planning; Co-Chair, In-House Counsel; Co-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners, Farmers, and Ranchers; Member, Corporate Sponsorship; Liaison, Standing Committee on Membership; Member, Council; Vice-Chair and Group Chair, Income and Transfer Tax Planning Group; Vice-Chair, Future Practice and Guidance Task Force.

James G. Durham University of Dayton School of Law Dayton, OH

Nominated for second term as Section Secretary, term ending August 2021. Positions held in Section and ABA-wide: Section Secretary; Chair, Real Property Division Ethics Committee; Vice-Chair and Group Chair, Practice Management Group; Member, Membership; Member, Task Force on RP Law School Curriculum; Chair and Supervisory Council Member, Legal Education and Uniform Laws Group; Secretary and Member, Council; Liaison, CPR/SOC Joint Committee on Ethics and Professionalism; Member, Planning; Member and Vice-Chair, CLE; ABA Advisor to Drafting Committee on Uniform Electronic Registry for Residential Mortgage Notes; SCM, RP & TE Legal Education and Uniform Laws Group.

Jo Ann Engelhardt Bessemer Trust Company Palm Beach, FL

Nominated for third term as Section Delegate, House of Delegates term ending August 2023. Positions held in Section and ABA-wide: Section Delegate, House of Delegates; Co-Chair, Leadership Mentoring Task Force; Member, Planning; Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Estate Planning and Drafting in Pre-Death Planning Issues Committee; Chair, Administration and Distribution of Trusts Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Membership Committee; Member, Advisor, Vice-Chair, and Co-Chair, Diversity Committee; Member and Co-Chair, Corporate Sponsorship; Member, Non-Tax Issues in Planning and Drafting for Lifetime and Testamentary Transfers Committee; Council Member; Member, Administration and Distribution of Estates and Trusts and Guardianship Committee; Supervisory Council Member, Investment and Financial Planning Group, Wealth Planning Group, and Non-Tax Estate Planning Consideration Group; Chair, Trust and Estate Synergy Summit; Section Finance and Corporate Sponsorship Officer; Section Delegate, Officers; ABA Presidential Appointment and Liaison, Special Advisor to the Commission on Racial and Ethnic Diversity in the Profession; Member, Council on Diversity in the Educational Pipeline; Member, Special Committee on ABA Relations; Member, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Member, Special Committee on In-House Counsel.

Dennis M. Horn Holland & Knight Washington, DC

Nominated for first full term as Section Delegate, House of Delegates term ending August 2021. Positions held in Section and ABA-wide: House of Delegates, Council; Member and Vice-Chair, Groups and Substantive; Supervisory Council Member and Council Representative, Practice Management Group; Member, Council; Advisor and Member, Diversity and Inclusion; Member and Co-Chair, Future Practice and Guidance Task Force; Member, Planning; Associate Articles Editor, Probate & Property; Chair, Condition of Premises Committee; Co-Chair, Vice-Chair, and Member, Community Outreach, Corporate Sponsorship, and Nominations Committees; Liaison and Advisor, NCCUSL Drafting Committee on Uniform Transfer on Death for Real Property Act; Group Vice-Chair, Special Investors and Investment Structure Group.

Mary Elizabeth Anderson Wyatt Tarrant & Combs LLP Louisville, KY

Nominated for first term, Assistant Secretary, Trust and Estates Division, term ending August 2021. Positions held in Section and ABA-wide: Vice-Chair, Surrogate Decision Making; Member, Diversity and Inclusion; Group Chair and Group Vice-Chair, Elder Law and Special Needs Planning Group; Member, Community Outreach; RPTE Section Advisor to ULC Drafting Committee on Fundraising through Public Appeals (f/k/a Management of Funds Raised Through Crowdfunding Efforts Act); and ABA Advisor, ULC Drafting Committee on Fundraising through Public Appeals.

Shelby D. Green Elisabeth Haub School of Law White Plains, NY

Nominated for first term, Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2021. Positions held in Section: “Keeping Current—Property” Magazine Editor, Probate & Property; Member, Membership; Vice-Chair and Member, Publications; Co-Chair and Vice-Chair, Legal Education.

James R. Carey Levin Schreder & Carey Ltd Chicago, IL

Nominated for first full term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2023. Positions held in Section: Co-Vice-Chair and Chair, Probate & Fiduciary Litigation; Liaison, Section to Dispute Resolution; Group Chair and Vice-Chair, Ethics and Malpractice Group; Co-Chair and Member, Corporate Sponsorship; Member, Task Force on Technology and the Profession; Member, Groups and Substantive Committees; Member, Council.

Elizabeth Lindsay-Ochoa CBIZ Boston, MA

Nominated for second term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2023. Positions held in Section: Member, Vice-Chair, and Chair, Fellows; Member and Vice-Chair, Diversity; Vice-Chair, Economics and Technology of the Practice; Member, Technology; Vice-Chair, Young Lawyers Network; Acquisitions Editor, TE Editors; Vice-Chair and Co-Chair, Non-Tax Issues Affecting the Planning and Administration of Estates and Trusts; Chair YLN Subcommittee, Membership; Member, Nominations; Liaison, ABA Commission on Sexual Orientation and Gender Identity; Vice-Chair, Membership; Vice-Chair and Group Co-Chair, Non-Tax Estate Planning Considerations Group; Managing Editor, TE Editors; Co-Vice-Chair and Co-Chair, Diversity & Inclusion; Member, Principal and Income Act Task Force; Group Chair, Practice Group; Co-Chair, Community Outreach; TE Managing Editor, Media/Book Products; Liaison, RPTE Advisor to Study Committee on Economic rights of Unmarried Cohabitants; Member, Council.

Mary E. Vandenack Vandenack Weaver LLC Omaha, NE

Nominated for first term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2023. Positions held in Section and ABA-wide: Member and Co-Chair, Future Practice and Guidance Task Force; Co-Chair, Economics and Technology of the Practice Small Firm Practice; Vice-Chair, Small Firm Practice; Vice-Chair, Asset Protection Planning; Co-Chair, Emotional and Psychological Issues in Estate Planning; Member, Planning; Liaison, ABA Standing Committee on Technology and Information Systems; Group Co-Chair, Joint Law Practice Management Group; TE Assistant Secretary, Council; ABA Law Practice Division: Editor-in-Chief, Law Practice Magazine; Counsel; Women Rainmakers; Vice Chair, Futures Task Force; Evolving Business Models; Attorney Well-being; ABA Commission on the Future of the Profession; ABA Commission on Youth At Risk.

Ray Prather Prather Ebner LLP Chicago, IL

Nominated for first term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2023. Positions held in Section and ABA-wide: Assistant Editor to TE, eReport; Articles Editor and Assistant Editor, eReport; Member, Vice-Chair, and Co-Vice-Chair, Charitable Planning; Member, Corporate Sponsorship; Liaison, LGBT Bar Association; Vice-Chair and Group Chair, Charitable Planning and Organizations Group; Liaison, ABA Commission on Sexual Orientation & Gender Identity Publications; Member, Special Committee on ABA Relations.

Jack Fersko Greenbaum Rowe Smith & Davis LLP Roseland, NJ

Nominated for a second term on Council, Real Property Division, term ending August 2023. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, G-3 Industrial and Warehouse Leasing; Vice-Chair and Group Chair, Leasing Group; Member, Membership; Member, Communications; Member, Corporate Sponsorship; Member and Vice- Chair, Groups and Substantive; Member and Chair, RP Government Submissions Task Force; Member, Planning; Supervisory Council Member, Council Rep., and Group Chair, Special Investors and Investment Structure Group; Member, Council.

Christina Jenkins Asurity Mortgage Group, LLC Dallas, TX

Nominated for first full term on Council, Real Property Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Member and Vice-Chair, Fellows; Member, Communications; Member, Corporate Sponsorship; Vice-Chair and Group Chair, Residential, Multi-Family, and Special Use Group; Member, Diversity and Inclusion; Member, RP Governmental Submissions; Member, Membership; Member, Council; Council Rep., Commercial Real Estate Transactions Group.

Sterling Scott Willis Fishman Haygood, LLP New Orleans, LA

Nominated for a second term on Council, Real Property Division, term ending August 2023. Positions held in Section: Chair, Legal Opinions in Real Estate; Chair, I-7 Legal Opinions in Real Estate Transactions; Member, Continuing Legal Education; Vice-Chair, eCLE; RP Division Secretary, Council; Member, Planning, RP Vice-Chair and Member, CLE; Member, Planning; Supervisory Council Member, Hospitality, Timesharing & Common Interests Developments Group; Member, Groups and Substantive; Member, Nominations; Member, Leadership/Mentoring Task Force; Land Use and Environmental Group.

George P. Bernhardt Baker Hughes Company Houston, TX

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2023. Positions held in Section: Member, Co-Chair, and Chair, In-House Counsel; Chair, Industrial Leasing; Member, Special Committee on In-House Counsel; Member, CLE; Group Vice-Chair, Leasing Group.

Jin Liu Carlton Fields PA Tampa, FL

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2023. Positions held in Section: Member, Fellows; Co-Vice Chair and Chair, International Investment in Real Estate; Member, Communications; Vice-Chair and Group Chair, Special Investors and Investment Structure Group; Member, Membership; Member, Publications; Member, CLE.

Premium Content For:
  • Real Property, Trust and Estate Law Section
Join - Now