Feature

Section Officer and Council Nominations

The Nominations Committee, consisting of David J. Dietrich, Chair, Elizabeth C. Lee, Vice-Chair, David J. Slenn, Jessica A. Uzcategui, and S. Scott Willis, met during the Fall Leadership Meeting in Chicago and interviewed Section Officers, Delegates, Council members, Standing Committee Chairs, and Editors of the Section’s publications. The Committee expresses its appreciation to all those who met with the Committee to share their thoughtful insights about the future leadership of the Section.

The Committee has completed its deliberations and hereby submits its nomination of the following persons to serve in the officer capacity noted by each name:

Section Chair: Jo-Ann Marzullo

Section Chair-Elect: Stephanie Loomis-Price

Trust & Estate Division Vice-Chair: Hugh F. Drake

Real Property Division Vice-Chair: Robert C. Paul

Section Secretary: James G. Durham

Section Finance Officer: Rana H. Salti

Section Delegate: Orlando Lucero

Assistant Secretary, Trust & Estate Division: Mary E. Vandenack

Assistant Secretary, Real Property Division: Tanya D. Marsh

The following persons are each re-nominated to serve a three-year term on the Section Council:

For the Trust & Estate Division:

Henry Talavera Robert D. Steele

For the Real Property Division:

Kellye Curtis Clarke

Nelse T. Miller

The following persons are each nominated to serve an initial three-year term on the Section Council:

For the Trust & Estate Division:

Ryan Walsh

Karen Sandler Steinert

For the Real Property Division:

Wogan Bernard

Soo Yeon Lee

The following person is nominated to serve a two-year unexpired term on the Section Council:

For the Trust & Estate Division:

Benetta P. Jenson

The Committee requests that, pursuant to Section 6.1(g) of the Section Bylaws, written notice of this report, together with contact information, a biographical statement of each nominated person and such additional information required under the Section Bylaws, be circulated to the Section membership in accordance with the Section Bylaws.

Jo-Ann M. Marzullo Regnante Sterio LLP Wakefield, Massachusetts

Nominated as Section Chair, term ending August 2020. Positions held in Section: RP Division Vice-Chair and Section Chair-Elect; Representative to RP Synergy Summit; Vice-Chair, K-10 Emerging Issues; Member, G-2 Design and Construction; Vice-Chair, G-2 Design and Construction Including ADA Act; Chair, K-10 Emerging Issues; Member, Continuing Legal Education; Chair, E-6 Property, Casualty & Other Non-Title Insurance; Group Chair and Vice-Chair, Commercial Real Estate Transactions and Management Group; Vice-Chair, Division CLE; Co-Chair and Member, Corporate Sponsorship; Ex-Officio, Council; Division Subcommittee Chair, Continuing Legal Education; Member, Planning; Liaison to SOC Task Force on Continuing Legal Education; RP Division Sub-Committee Chair, CLE; Member, Council; Member, Planning; Vice-Chair and Co-Chair, CLE; Member, Groups and Substantive; Member, Nominations Committee; Member, Leadership Mentoring Task Force.

Stephanie Loomis-Price Winstead PC Houston, Texas

Nominated as Section Chair-Elect, term ending August 2020. Positions held in Section: Trust and Estate Division Vice-Chair; Finance and Corporate Sponsorship Officer; Assistant Finance Officer; Member, Groups and Substantive; Member, Council; Member, Planning; Member, Leadership Mentoring Task Force; Member, Nominating; Member, Vice-Chair, and Co-Chair Continuing Legal Education Committee; Member, Vice-Chair and Chair, Income and Transfer Tax Planning Group; Member, Chair, and Vice-Chair, Tax Litigation and Controversy Committee; Liaison, Section Officers Conference to ABA Standing Committee on CLE (SCOCLE); Representative to TE Synergy Summit.

Robert C. Paul East Hampton, New York

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2020. Positions held in Section and ABA-wide: Section Secretary; Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Securitization and REITs Committee; Co-Chair, In-House Counsel; SCM, Special Investors Group; Associate Editor and Editor in Chief, Real Property, Trust and Estate Law Journal; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Publications Committee; Member, Section Advisory Board; Member, Nominations Committee; Member and Co-Chair, Special Committee on In-House Counsel; Member, Planning Committee; Liaison, Member, and Chair, ABA Standing Committee on Publishing Oversight; Liaison, ABA Working Group on Corporate Counsel; Member, ABA Working Group on New Website; Member, ABA Working Group on New Membership Model.

Hugh F. Drake Brown, Hay + Stephens, LLP Springfield, Illinois

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Trust and Estate Division, term ending August 2020. Positions held in Section: Member, Fellows; Vice-Chair, Estate Planning & Administration for Business Owners, Farmers, & Ranchers; YLN Chair, Membership; Chair, Estate Planning & Administration for Business Owners, Farmers, & Ranchers; Vice-Chair, and Chair, Fellows; Member, Groups and Substantive Committee; Member, Technology; Co-Chair and Vice-Chair, Membership; Group Vice-Chair, Business Planning Group; Member, Nominations; Member, Planning; Group Chair, Business Planning Group; Member, Communications; Co-Chair, Communications; Member, Special Committee on ABA Relations; SCM, Business Planning Group; Member, Council; Member, Task Force on Technology and the Profession; Member, Marketing and Social Media; Officers, Finance and Corporate Sponsorship Officer.

James G. Durham University of Dayton School of Law Dayton, Ohio

Nominated for first term as Section Secretary, term ending August 2020. Positions held in Section: Liaison, Standing Committee on Ethics and Professionalism; Chair, Real Property Division Ethics Committee; Group Chair and Vice-Chair, Practice Management Group; Member, Membership; Member, CLE; Member, Task Force on RP Law School Curriculum; Chair and SCM, Legal Education and Uniform Laws Group; Secretary and Member, Council; Liaison, CPR/SOC Joint Committee on Ethics and Professionalism; Member, Planning; Vice-Chair and Member, CLE; ABA Advisor to Drafting Committee on Uniform Electronic Registry for Residential Mortgage Notes; SCM, RP & TE Legal Education and Uniform Laws Group.

Rana H. Salti Kinship Trust Company, LLC Chicago, Illinois

Nominated for first term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2020. Positions held in Section: Member, Fellows; Vice-Chair, International Tax Planning; Vice-Chair, YLN Subcommittee Membership; Vice-Chair, Young Lawyers Network; Vice-Chair, Generation Skipping Transfers; Member, Special Committee on In-House Counsel; Chair, Fellows; Co-Chair, Membership; Member, Planning; Co-Chair, In-House Counsel; Co-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners, Farmers and Ranchers, Member, Corporate Sponsorship; Liaison, ABA Standing Committee on Membership; Member, Council; Group Chair and Vice-Chair, Income and Transfer Tax Planning Group; Vice-Chair, Future Practice and Guidance Task Force.

Orlando Lucero Fidelity National Title Group Albuquerque, New Mexico

Nominated for first full term as Section Delegate, term ending August 2022. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Remedies and Miscellaneous Clauses Committee; Member, Partnerships, Joint Ventures and Other Investment Vehicles Committee; Member and Chair, Diversity Committee; Chair, Brokers and Brokerage Committee; Chair, Residential, Multifamily and Special Use Group; Section Liaison to ABA Commission on Racial and Ethnic Diversity in the Profession; Chair, Residential, Multifamily and Special Use Group; Member, Planning Committee; Council Member; Section Secretary; RP Division Vice-Chair; Liaison, Council for Racial and Ethnic Diversity in the Educational Pipeline; Liaison, RP Synergy Summit; Member, Planning; Member, RP Governmental Submissions; Member, Special Committee on ABA Relations; Member, In-House Counsel; Liaison, Commission on Hispanic Rights and Responsibilities; Member, Future Practice and Guidance Task Force; Liaison to ABA Fund for Justice and Education; Section Delegate.

Mary E. Vandenack Vandenack Weaver LLC Omaha, Nebraska

Nominated for first term, Assistant Secretary, Trust and Estates Division, term ending August 2020. Positions held in Section: Co-Chair and Member, Future Practice and Guidance Task Force; Co-Chair, Economics and Technology of the Practice; Vice-Chair, Small Firm Practice; Vice-Chair, Asset Protection Planning; Co-Chair, Emotional and Psychological Issues in Estate Planning; Member, Planning.

Tanya D. Marsh Wake Forest University School of Law Winston-Salem, North Carolina

Nominated for third term, Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2020. Positions held in Section: Fellows; Vice-Chair, Property, Casualty, and Other Non-Title Insurance; Member, Task Force on Real Property Law School Curriculum; Vice-Chair, Legal Education; RPTE Advisor, Study Committee on Fiduciary Powers & Authority to Access Digital Information; Member, Nominations; Member, CLE; Co-Chair and Vice-Chair, Community Outreach; Chair, Legal Education; Associate Journal Editor, RPTE Journal; Co-Chair, Joint Legal Education; Group Chair, RP & TE Legal Education and Uniform Laws Group; RP Assistant Secretary, Council.

Henry Talavera Polsinelli Dallas, Texas

Nominated for second term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Vice-Chair, Welfare Benefit Plans; Vice-Chair, Plan Transactions and Terminations; Group Chair and Vice-Chair, Employee Benefit Plans and Other Compensation Arrangements Group; Liaison, ABA Joint Committee on Employee Benefits; Liaison, Hispanic National Bar Association; Liaison, RPTE CLE Representative on ABA Joint Committee on Employee Benefits; Member, Membership; Co-Chair, IRA Accounts & Plan Distribution; Member, Council; Member, Diversity and Inclusion; Vice-Chair and Member, Groups and Substantive; Co-Chair, Special Committee on ABA Relations; SCM, Employee Benefit Plans and Other Compensation Arrangements.

Robert D. Steele Schwartz Sladkus Reich Greenberg Atlas LLP New York, New York

Nominated for second term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Vice-Chair, K-2 Technology in the Practice; Managing Editor, E-State; Chair, Public Web Site and E-State; Co-Chair, Vice-Chair, and Member, Publications; Editor and Articles Editor for TE, RPTE eReport; Member and Ex-Officio, Council; Co-Chair and Vice-Chair, Emotional and Psychological Issues in Estate Planning; Vice-Chair, Alternative Dispute Resolution.

Kellye Curtis Clarke RGS Title Alexandria, Virginia

Nominated for a second full term on Council, Real Property Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Member, Fellows; Vice-Chair, Single Family Residential; Member, Membership; Chair, Single Family Residential; Group Chair and Vice-Chair, Residential, Multi-Family and Special Use Group; Member, Nominations; Member, RP Government Submissions Task Force; Member, Council; Liaison, Commission on Homelessness and Poverty; Co-Chair, Vice-Chair and Member, Diversity and Inclusion; Member, Planning; Co-Chair and Member, Special Committee on ABA Relations; SCM, Real Estate Financing Group.

Nelse T. Miller Lewis Brisbois Bisgaard & Smith, LLP San Diego, California

Nominated for second term on Council, Real Property Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Brokers and Brokerage; Vice-Chair, Real Property Litigation and Alternative Dispute Resolution; Vice-Chair, Design and Construction; Group Vice-Chair and Chair, Commercial Real Estate Transactions; Member, Diversity; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Communications; Member, Planning; Assistant Secretary, Real Property Division; Member, Council; Co-Chair and Member, Marketing and Social Media; Member, Nominations; Vice-Chair, Future Practice and Guidance Task Force; Chair and Vice-Chair, Design and Construction; SCM, Commercial Real Estate Transactions Group; Vice-Chair, RP Litigation and Alternative Dispute Resolution;

Benetta P. Jenson J.P. Morgan Private Bank Chicago, Illinois

Nominated to fill a two-year unexpired term on Council, Trust and Estates Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Vice-Chair, CLE Spring Meeting; Member, Community Outreach; Co-Chair and Member, CLE; Vice-Chair, International Tax Planning; Member, Planning; Council, TE Division Secretary.

Ryan Walsh Hamilton Thies & Lorch LLP Chicago, Illinois

Nominated for first term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Chair and Member, Fellows; Co-Chair and Vice-Chair, Estate and Gift Tax; Member, CLE; Member, Future Practice and Guidance Task Force; Member, Membership; Member, Leadership/Mentoring Task Force;

Karen Sandler Steinert Fredrikson & Byron PA Minneapolis, Minnesota

Nominated for a first term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Member and Vice-Chair, CLE Committee, Co-Chair Estate Planning and Administration for Business Owners, Farmers and Ranchers Committee; Member, Marketing and Social Media Committee; Member, Task Force on Technology and the Profession; Group Vice Chair, Business Planning Group.

Wogan Bernard Chaffe McCall LLP New Orleans, Louisiana

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Vice-Chair, Governmental Incentives; Chair and Vice-Chair, Mortgage Lending; Vice-Chair and Member, Corporate Sponsorship; Vice-Chair, Young Lawyers Network; Chair and Vice-Chair, YLD; Member, CLE; Member, Membership; Member, Nominations; Group Chair and Vice-Chair, Real Estate Financing Group; Member, Leadership/Mentoring Task Force.

Soo Yeon Lee Mauck & Baker, LLC Chicago, Illinois

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2022. Positions held in Section: Member, Communications; Liaison, NAPABA; Liaison, Korean American Bar Association; Co-Chair and Vice-Chair, Community Outreach; Chair and Vice-Chair, Ground Leasing; Liaison, ABA Standing Committee on Pro Bono and Public Service; Member, Task Force on Technology and the Profession; Chair, Solo and Small Firm Practice; Member, Corporate Sponsorship; Member, Task Force on Technology and the Profession; Group Vice-Chair, Law Practice Management Group; Group Vice-Chair, RP Litigation and Ethics Group; Group Co-Chair, Joint Law Practice Management Group.

Premium Content For:
  • Real Property, Trust and Estate Law Section
Join - Now