Section News

Section News: Section Officer and Council Nominations

Section Officer and Council Nominations

The Nominations Committee, consisting of Robert J. Krapf, Chair, David J. Dietrich, Vice-Chair, G. Wogan Bernard, Candace M. Cunningham, and Julie M. Kwon, met during the Fall Leadership Meeting in Monterey, California. The Committee had previously met by phone in July and had conducted a conference call with all interviewees in September. The Committee interviewed Section Officers, Delegates, Council members, Standing Committee Chairs, and Editors of the Section’s publications. The Committee expresses its appreciation to all those who met with the Committee to share their thoughtful insights about the future leadership of the Section.

The Committee has completed its deliberations and hereby submits its nomination of the following persons to serve in the officer capacity noted by each name:

Section Chair: David M. English

Section Chair-Elect: Jo-Ann Marzullo

Trust & Estates Division Vice-Chair:

Stephanie Loomis-Price

Real Property Division Vice-Chair:

Alan M. Di Sciullo

Section Secretary: Robert C. Paul

Section Finance Officer: Hugh F. Drake

Section Delegate: Susan Porter

Assistant Secretary, Trust & Estate

Division: Benetta P. Jenson

Assistant Secretary, Real Property

Division: Tanya D. Marsh

The following persons are each re-nominated to serve a three-year term on the Section Council:

For the Trust & Estate Division:

Gerard G. Brew

Amy Morris Hess

Rana H. Salti

For the Real Property Division:

Brent C. Shaffer

 

The following persons are each nominated to serve an initial three-year term on the Section Council:

 

For the Trust & Estate Division:

Karen E. Boxx

 

For the Real Property Division:

Cheryl A. Kelly

Joseph Lubinski

John P. McNearney

 

The Committee requests that, pursuant to Section 6.1(g) of the Section Bylaws, written notice of this report, together with contact information, a biographical statement of each nominated person and such additional information required under the Section Bylaws, be circulated to the Section membership in accordance with the Section Bylaws.

 

David M. English

University of Missouri School of Law

Columbia, Missouri

Nominated as Section Chair, term ending August 2019. Positions held in Section: Chair-Elect, Section Vice-Chair, Trust & Estate Division; Liaison, Representative to TE Synergy Summit; Member, Planning; Member, Principal and Income Act Task Force; Co-Chair, Special Committee on ABA Relations; Vice-Chair, Significant Current Probate and Trust Legislation; Editor, Keeping Current, Probate & Property; Chair, Committee on Long Term Health Care; Chair, Limited Liability Companies; Chair, Healthcare Decisions; Chair, Organ and Tissue Donation Committee; Member, Bylaws and Handbook Committee; Council Member, Elder Law and Disability Planning; Member, Continuing Legal Education Committee; Member, Study Committee on Law Reform; Member, Publications Committee; Member, Diversity Committee; Member, Section Advisory Board; Member, Nominating; Vice-Chair, Bioethics; Co-Chair, Uniform Acts for Probate & Trust Law; Member, Task Force on American Indian Probate Reform; Member, Task Force on USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation; Member, Task Force on Real Property Law School Curriculum; Member, Intellectual Property/Patent Task Force; Section Delegate, Council; Co-Chair, Diversity; Liaison, Commission on Law and Aging; Chair, Special Committee on ABA Relations; Member, Groups and Substantive; Chair, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Co-Chair, Community Outreach.

 

Jo-Ann M. Marzullo

Posternak Blankstein & Lund LLP

Boston, Massachusetts

Nominated as Section Chair-Elect, term ending August 2019. Positions held in Section: Vice-Chair, RP Division; Liaison, Representative to RP Synergy Summit; Vice-Chair, K-10 Emerging Issues; Member, G-2 Design and Construction; Vice-Chair, G-2 Design and Construction Including ADA Act; Chair, K-10 Emerging Issues; Member, Continuing Legal Education; Chair, E-6 Property, Casualty & Other Non-Title Insurance; Group Chair and Vice-Chair, Commercial Real Estate Transactions and Management Group; Vice-Chair, Division CLE; Co-Chair and Member, Corporate Sponsorship; Ex-Officio, Council; Division Subcommittee Chair, Continuing Legal Education; Member, Planning; Liaison to SOC Task Force on Continuing Legal Education; RP Division Sub-Committee Chair, CLE; Member, Council; Member, Planning; Vice-Chair and Co-Chair, CLE; Member, Groups and Substantive Committees; Member, Nominations Committee.

 

Stephanie Loomis-Price

Winstead PC

Houston, Texas

Nominated for second term as Section Vice-Chair, Trust & Estate Division, term ending August 2019. Positions held in Section: Finance and Corporate Sponsorship Officer; Member, Groups and Substantive; Member, Planning; Chair and Vice-Chair, Tax Litigation and Controversy Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Continuing Legal Education Committee; Member, Nominations and Planning Committees; Group Vice-Chair and Group Chair, Income and Transfer Tax Planning Group; Council Member; Assistant Finance Officer, Finance Planning Officer; Officers; Section Officers Conference Liaison to ABA Standing Committee on CLE (SCOCLE).

Alan M. Di Sciullo

Shearman & Sterling LLP

New York, New York

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2019. Positions held in Section: Co-Chair, Special Committee on ABA Relations; Member, CLE; Member, Planning Committee; Co-Chair and Member, Groups and Substantive Committees; Member, Council; Member, Special Committee on In-House Counsel; Chair, Assignment and Subletting; Chair, Office Leasing; Chair and Co-Chair, G-2 Office Leasing; Co-Chair and Vice-Chair, K-4 Office Leasing; Member, K-1 Condition of the Premises; Vice-Chair, Indemnity and Insurance Committee.

 

Robert C. Paul

Rockefeller Group Technology Solutions Inc.

New York, New York

Nominated for fourth term as Section Secretary, term ending August 2019. Positions held in Section: Section Secretary; Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Securitization and REITs Committee; Co-Chair, In-House Counsel; Liaison Member, ABA Standing Committee on Publishing Oversight; Associate Editor and Editor-in-Chief, Real Property, Trust and Estate Law Journal, Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Publications Committee; Member, Section Advisory Board; Member, Nominations Committee; Member and Co-Chair, Special Committee on InHouse Counsel; Member, Planning Committee; Liaison, ABA Working Group on Corporate Counsel; Member, Liason, ABA Standing Committee on Publishing Oversight; Council Member.

 

Hugh F. Drake

Brown Hay & Stephens LLP

Springfield, Illinois

Nominated for second term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2019. Positions held in Section: Member, Fellows; Vice-Chair, Estate Planning & Administration for Business Owners, Farmers, & Ranchers; YLN Chair, Membership; Chair, Estate Planning & Administration for Business Owners, Farmers, & Ranchers; Vice-Chair and Chair, Fellows; Member, Groups and Substantive Committees; Member, Technology; Chair, YLN; Co-Vice-Chair, Membership; Group Vice-Chair, Business Planning Group; Co-Chair, Membership; Member, Nominations; Member, Planning; Group Chair, Business Planning Group; Member and Co-Chair, Communications; Member, Special Committee on ABA Relations; SCM, Business Planning Group; Member, Council; Member, Task Force on Technology and the Profession.

 

Susan Porter

Delegate

New York, New York

Nominated for second term as Section Delegate, term ending August 2021. Positions held in Section: Delegate, House of Delegates; Member, Fiduciary Income and Principal Act Task Force; Vice-Chair, Fiduciary Environmental Problems; Vice-Chair, Postmortem Transfer Tax Planning; Vice-Chair, Fiduciary Environmental Problems; Vice-Chair, Environmental Problems Committee; Member, Investment and Cash Flow Planning for Individuals; Member, Administration and Distribution of Estates and Trusts, Including Investments, Small Estates and Trusts and Guardianship; Co-Chair, Postmortem Income Tax Planning; Member, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Co-Chair, Fiduciary Income Tax; Chair, Fiduciary Income Tax; Group Vice-Chair and Chair, Income and Transfer Tax Planning Group; Chair and Co-Chair, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Member, Publications; Member, Communications; Member, Corporate Sponsorship; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Groups and Substantive; Member, Membership; Council Representative, Income and Transfer Tax Planning Group.

 

Benetta P. Jenson

JP Morgan Private Bank

Chicago, Illinois

Nominated for first term, Assistant Secretary, Trust & Estates Division, term ending August 2019. Positions held in Section: Vice-Chair, CLE Spring Meeting; Member, Task Force on Technology and the Profession; Member, Community Outreach; Member, CLE; Co-Vice-Chair, International Tax Planning.

 

Tanya D. Marsh

Wake Forest University School of Law

Winston Salem, North Carolina

Nominated for second term, Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2019. Positions held in Section: Fellows; Vice-Chair, Property, Casualty, and Other Non-Title Insurance; Member, Task Force on Real Property Law School Curriculum; Vice-Chair, Legal Education; RPTE Advisor, Study Committee on Fiduciary Powers & Authority to Access Digital Information; Member, Nominations; Member, CLE; Vice-Chair, Community Outreach; Chair, Legal Education; Associate Journal Editor, Real Property, Trust and Estate Law Journal; Co-Chair, Joint Legal Education.

 

Gerard G. Brew

McCarter & English LLP

Newark, New Jersey

Nominated for second term on Council, Trust & Estate Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Estate and Trust Litigation and Controversy; Chair, Probate and Fiduciary Litigation; Group Chair and Group Vice-Chair, Litigation, Ethics and Malpractice Group; Member, Corporate Sponsorship; Member, Groups and Substantive; Vice-Chair, Community Outreach; Co-Chair, Task Force on Technology and the Practice; Member, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Chair, Task Force on Do-It-Yourself Estate Planning.

 

Amy Morris Hess

University of Tennessee College of Law

Knoxville, Tennessee

Nominated for second term on Council, Trust & Estates Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Co-Chair and Vice-Chair, Diversity & Inclusion Committee; Associate Articles Editor, Probate & Property; Vice-Chair, Income Taxation of Trusts; Editor-in-Chief and Associate Editor, Real Property, Probate & Trust Journal; Member, Long Term Health Care Issues, Including Special Needs Trusts; Member, Postmortem Income Tax Planning; Vice-Chair, Section Advisory Board; Vice-Chair, Community Outreach; Member, Diversity; Member, Membership; ABA Advisor, NCCUSL Committee on Drafting a Uniform Powers of Appointment Act; TE Acquisitions Editor, Media/Book Products; Vice-Chair, Diversity.

 

Rana H. Salti

Kinship Trust Company, LLC

Chicago, Illinois

Nominated for second term on Council, Trust & Estates Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Member, Fellows; Co-Vice-Chair, International Tax Planning; Co-Vice-Chair, YLN Subcommittee Membership; Vice-Chair, Young Lawyers Network; Co-Vice-Chair, Generation Skipping Transfers; Member, Special Committee on In-House Counsel; Chair, Fellows; Co-Chair, Membership; Member, Planning; Co-Chair, In-House Counsel; CoChair, Estate Planning and Administration for Business Owners, Farmers and Ranchers.

 

Brent C. Shaffer

Young Conway Stargatt & Taylor, LLP

Wilmington, Delaware

Nominated for second term on Council, Real Property Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Chair and Vice-Chair, Assignment and Subleasing; Articles Editor and Associate Articles Editor, Real Property, Probate & Property; Member, Membership; Co-Chair and Vice-Chair, Publications; Assistant Secretary, Real Property Division.

 

Karen E. Boxx

Keller Rohrback LLP

Seattle, Washington

Nominated for first term on Council, Trust & Estate Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Member, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Vice-Chair and Member, Groups and Substantive; Liaison, RPTE Rep. to the ULC Directed Trust Drafting Committee; Liaison and RPTE Advisor to Study Committee on Trust Management and Funds Raised Through Public Fundraising; Liaison, ABA Senior Lawyer Division; Group Co-Chair, Elder Law, Disability Planning and Bioethics Group, Liaison, Senior Lawyers Division; Member, Task Force on American Indian Probate Reform; Chair and Vice-Chair, E-1 Guardianships and Powers of Attorney; Member, Multijurisdictional Practice; Vice-Chair, Significant Developments in Probate and Trust Case Law.

 

Cheryl A. Kelly

Thompson Coburn LLP

St. Louis, Missouri

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Member, RP Government Submissions; Member, Planning; Member, Communications; Articles Editor for Real Property, eReport; Liaison, ABA Advisor to the Drafting Committee on a Manufactured Housing Act; Group Chair, Real Estate Financing Group; Chair, Workouts, Foreclosures, and Bankruptcies; Member, Publications; Vice-Chair, Mortgage Lending; Acquisitions Editor, E-Dirt; Member, I-5 Special Financing Techniques; Member, I-9 Securitized Mortgage Lending; Member, I-5 Collateral for Commercial Real Estate Loans; Member, I-7 Foreclosure and Related Remedies; Member, I-6 Non-Traditional Commercial Real Estate; Member, I-4 Construction Lending; Member, I-2 Loan Practice and Lender Liability; Vice-Chair, I-9 Real Estate Financing Newsletter; Vice-Chair, I-5 Real Estate Financing Newsletter Production; Vice-Chair, Legal Opinions Committee.

 

Joseph Lubinski

Husch Blackwell LLP

Denver, Colorado

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Co-Chair and Vice-Chair, Membership; Vice-Chair, CLE Spring Meeting; Member, Planning; Group Chair and Vice-Chair, Hospitality, Timesharing & Common Interests Development Group; Member, RP Government Submissions; Member, Nominations; Member, CLE; Co-Chair, Young Lawyers Network; Chair and Vice-Chair, Timesharing and Interval Use.

 

John P. McNearney

Polsinelli

St. Louis, Missouri

Nominated for first term on Council, Real Property Division, term ending August 2021. Positions held in Section: Member, Membership; Member, Corporate Sponsorship; Vice-Chair, CLE; Group Chair and Group Vice-Chair, Real Estate Financing Group; Member, Special Committee on In-House Counsel; Chair and Vice-Chair, Workouts, Foreclosures and Bankruptcy; Vice-Chair, I-6 Workouts, Foreclosures and Bankruptcy.

Premium Content For:
  • Real Property, Trust and Estate Law Section
Join - Now