Leadership Directory

Committees

  • Adoption

    Jennifer J. Hostetter, Chair

    Kelsy A. Miller, Vice-Chair

  • Alimony

    Brittany N. Ranson, Chair

    Andrea L. Cozza, Vice-Chair

  • Alternative Dispute Resolution

    Rebecca A. Simpson, Chair

    Meredith McBride, Vice-Chair

  • Assisted Reproductive Technologies

    Dean Hutchison, Chair

    Stephanie M. Brinkley & Rachael K. Pirner, Vice-Chairs

  • Bankruptcy

    Vacant

  • Bylaws & Policy

    Marshall J. Wolf, Chair

    Jennifer A. Brandt, Vice-Chair

  • Child Support

    Lana K. Hawkins, Chair

    Maggie Anderson, Vice-Chair

  • Communications

    Lisa Ann Sharpe, Chair

    Kelsy A. Miller, Vice-Chair

  • Continuing Legal Education (CLE)

    Brian M. Karpf & Lyne Ranson, Co-Chairs

  • Custody

    Chaim Steinberger, Chair

    Psonya C. Hackett, Vice-Chair

  • Diversity

    Kumudha N. Kumarachandran & Candace B. Peeples, Co-Chairs

    Andrew Wilson, Vice-Chair

  • Domestic Violence

    Sarah White, Chair

  • Family Advocate Editorial Board

    Kathleen A. Hogan, Editor in Chief

  • Family Law Case Update

    Laura W. Morgan, Editor

  • Family Law Quarterly Board of Editors

    Kendra Fershee, Editor in Chief

    Linda D. Elrod, Editor Emeritus

  • Finance

    Greg J. Ortiz, Chair

  • Health & Wellness

    Brian M. Karpf, Chair

    Maria Averill, Vice Chair

  • International Law

    Stacy Heard, Chair

    Jessica A. Flint, Vice-Chair

  • Jean Crowe Pro Bono Award

    Phyllis G. Bossin, Chair

  • Law Practice Management & Technology

    C. Gustav Dahlberg, Chair

    Samuel E. Thomas, Vice-Chair

  • Law Student

    Rachael J. Bailey, Chair

    Ana N. Alford, Vice-Chair

  • Marital Property

    Karen M. Platt, Chair

    Lisa Ann Sharpe, Vice-Chair

  • Member Benefit Development

    Karl W. Topor, Chair

    Tracy C. Miller, Vice-Chair

  • Military Law

    Patricia D. Shewmaker & Steven P. Shewmaker, Co-Chairs

  • Modest Means

    Samuel E. Thomas, Chair

    Kumudha N. Kumarachandran, Vice-Chair

  • Nominating

    Michael A. Mosberg, Chair

  • Program Support Fund

    Jennifer A. Brandt

  • Publications Development Board

    Joseph W. Booth & Lynne A. Ustach, Co-Chairs

  • Schwab Essay Contest Judges

    James B. Preston, Chief Judge

  • Special Needs Families

    Karl W. Topor, Chair

    Maria Averill, Vice-Chair

  • Sponsorship & Fundraising

    Kelli Hooper & Adam J. Turbowitz, Co-Chairs

    Molly O'Brien, Vice-Chair

  • Strategic Planning

    Roberta S. Batley, Chair

  • Taxation

    Michelle Piscopo, Chair

    Daniel J. Roberts, Vice-Chair

  • Trial Practice & Techniques

    Teresa A. Griffin, Chair

    Aimee Pingenot Key, Vice-Chair

  • Vulnerable Adults

    Karl W. Topor, Chair

  • Young Lawyers

    Kumudha N. Kumarachandran & Adam J. Turbowitz, Co-Chairs

Liaisons

  • ABA Center for Human Rights

    Llew G. Pritchard

  • ABA Center on Children & the Law

    Ann M. Haralambie

  • ABA Commission on Disability Rights

    Stephen C. Zollman

  • ABA Commission on Domestic and Sexual Violence

    Allen M. Bailey

  • ABA Commission on Immigration

    Llew G. Pritchard

  • ABA Commission on Law & Aging

    Daniel J. Roberts

  • ABA Commission on Racial and Ethnic Diversity in the Profession

    Lori A. Colbert

  • ABA Commission on Sexual Orientation & Gender Identity (SOGI)

    Richard B. Vaughn

  • ABA Commission on Women

    Vacant

  • ABA Commission on Youth at Risk

    Ann M. Haralambie

  • ABA Coordinating Committee on Veterans Benefits

    Henry M. DeWoskin

  • ABA CPR/SOC Professional Responsibility Committee

    Christina O. Miller

  • ABA Judicial Division

    Henry M. DeWoskin

  • ABA Law Student Division

    Ana N. Alford

  • ABA Section of Dispute Resolution

    Rebecca A. Simpson

  • ABA Section of International Law

    Vacant

  • ABA Senior Lawyers Division

    Vacant

  • ABA Standing Committee on the Delivery of Legal Services

    Andrea L. Ciobanu

  • ABA Standing Committee on Disaster Response and Preparedness

    Teresa A. Griffin

  • ABA Standing Committee on Gun Violence

    Meredith McBride

  • ABA Standing Committee on Legal Assistance to Military Personnel (LAMP)

    Patricia Apy

    Mark E. Sullivan

  • ABA Standing Committee on Professionalism

    Karen M. Platt

  • ABA Standing Committee on Publishing Oversight (SCOPO)

    Joseph W. Booth

    Lynne A. Ustach

  • ABA Young Lawyers Division

    Adam J. Turbowitz

  • American Academy of Matrimonial Lawyers (AAML)

    Lyne Ranson

  • American Institute of Certified Public Accountants (AICPA)

    Carlton R. Marcyan

  • Association of Family & Conciliation Courts (AFCC)

    Stacy Heard

  • Canadian Bar Association Family Law Section

    Grant W. Gold

  • National Coalition on Oversight of Assisted Reproductive Technology (NCOART)

    Dean Hutchison

  • ULC Amendments to the Uniform Parentage Act Drafting Committee

    Steven H. Snyder

  • ULC Family Law Joint Editorial Board

    Melissa A. Kucinski

    Sam V. Schoonmaker, IV

  • ULC Study Committee on the Disposition of Human Embryos and Gametes

    Tim R. Schlesinger

  • ULC Study Committe on Economic Rights of Unmarried Cohabitants

    Laura W. Morgan

  • ULC Study Committee on Unregulated Transfers of Adopted Children

    Ann Haralambie

Past Chairs

  • Melissa J. Avery

    2018-19

  • Roberta S. Batley

    2017-18

  • Mary T. Vidas

    2016-17

  • Greg J. Ortiz

    2015-16

  • Lori W. Nelson

    2014-15

  • Scott N. Friedman

    2013-14

  • Maryann E. Foley

    2012-13

  • Randall M. Kessler

    2011-12

  • Hon. Debra H. Lehrmann

    2010-11

  • Mitchell K. Karpf

    2009-10

  • Anita M. Ventrelli

    2008-09

  • Gregg M. Herman

    2007-08

  • James B. Preston

    2006-07

  • Hon. Howard I. Lipsey

    2005-06

  • Peggy L. Podell

    2004-05

  • Phyllis G. Bossin

    2003-04

  • Joel D. Tenenbaum

    2002-03

  • Sharon L. Corbitt

    2001-02

  • Linda D. Elrod

    2000-01

  • Sandra Morgan Little

    1999-00

  • Maurice Jay Kutner

    1998-99

  • Bruce A. Kaufman

    1997-98

  • Ira H. Lurvey

    1996-97

  • Timothy B. Walker

    1995-96

  • Lynne Z. Gold-Bikin

    1994-95

  • James J. Podell

    1993-94

  • Marshall J. Wolf

    1992-93

  • Kenneth G. Raggio

    1991-92

  • Gary N. Skoloff

    1990-91

  • Michael E. Barber

    1989-90

  • Richard J. Podell

    1988-89

  • Harvey L. Golden

    1987-88

  • Beverly Anne Groner

    1986-87

  • Donald C. Schiller

    1985-86

  • Michael J. Albano

    1984-85

  • James P. O'Flarity

    1983-84

  • Samuel V. Schoonmaker

    1982-83

  • Stanford E. Lerch

    1981-82

  • Sanford N. Katz

    1980-81

  • Thomas D. Cochran

    1979-80

  • Leonard L. Loeb

    1978-79

  • Lawrence H. Stotter

    1977-78

  • Henry H. Foster, Jr.

    1976-77

  • Louise B. Raggio

    1975-76

  • Harry X. Cole

    1974-75

  • Arnold J. Gibbs

    1973-74

  • Ralph J. Podell

    1972-73

  • Jacob L. Isaacs

    1971-72

  • Felix Infausto

    1970-71

  • Neva B. Talley

    1969-70

  • Harry M. Fain

    1968-69

  • Jacob T. Zukerman

    1967-68

  • Robert F. Drinan

    1966-67

  • Roger A. Pfaff

    1965-66

  • Morris N. Hartman

    1964-65

  • Howard C. Bregel

    1963-64

  • Stanton L. Ehrlich

    1962-63

  • Carl F. Ingraham

    1961-62

  • Sol Morton Isaac

    1960-61

  • Clarence Kolwyck

    1959-60

  • Godfrey L. Munter

    1958-59

Section Staff

ABA Section of Family Law, 321 N. Clark St, Chicago, IL 60654. Phone: (312) 988-5145