Department

Section News

Section Officer and Council Nominations

In accordance with Article 6, Section 1(d), of the Bylaws of the Section, the Nominations Committee presents the following slate for Section officer, delegate, and council member vacancies that will occur at the close of the current Association year. In addition, the Nominations Committee has recommended individuals to be appointed as assistant secretaries to the Real Property and Probate and Trust Divisions.

The Nominations Committee is chaired by Dennis I. Belcher of Richmond, Virginia. Vice-Chair is Philip Bagley III of Richmond, Virginia, and members are T. Randolph Harris of New York, Linda B. Hirschson of New York, and Ira J. Waldman of Los Angeles.

The current Section Chair-Elect, Kevin L. Shepherd, will automatically succeed Edward F. Koren as Chair of the Section at the close of the Annual Meeting scheduled for August 2005 in Chicago.

The election for officers and council members will be held at the annual Section business meeting on Saturday afternoon, August 6, at the Peninsula Hotel in Chicago.

The Nominations Committee unanimously nominates the following officers, council members, and Section delegate:

Officers

Chair-Elect : Christine L. Albright

Real Property Division Vice-Chair :

Kathleen M. Martin

Probate and Trust Division Vice-Chair :

Steve R. Akers

Finance and Corporate Sponsorship

Officer : Roger D. Winston

Secretary : Tina Hestrom Portuondo

Section Delegate to the House of Delegates : David K. Y. Tang

Council

Real Property Council

Elwood F. Cahill Jr.

Michael J. Glazerman

Martin P. Miner

Roseleen Parker Rick

Assistant Secretary : Victoria de Lisle

Probate and Trust Council

Marc S. Bekerman

Thomas M. Featherston Jr.

Alan F. Rothschild Jr.

Barbara A. Sloan (to fill the one-year term created by the resignation of a Council member)

Linda S. Whitton

Assistant Secretary : Terrence M. Franklin

Summary of Section Activities

Kevin L. Shepherd

Venable LLP

Baltimore, Maryland

Automatic succession to Chair, term ending August 2006. Positions held in Section: Associate Articles Editor, Real Property Articles Editor, and Editor, Probate & Property Magazine; Chair, Real Property Division Advisory Board; Chair, Advisory Board; Member, Vice-Chair and Chair, Publications, CLE, and Planning Committees; Member, Committee on Committees and Technology Committee; Member, ABA Standing Committee on Publishing Oversight; Council Member; Section Vice-Chair, Real Property Division.

Christine L. Albright

Winston & Strawn

Chicago, Illinois

Nominated for Chair-Elect, term ending August 2006. Positions held in Section: Chair, Estate Planning and Drafting: Marital Deduction Committee; Chair, Tax Legislation and Regulation Committee; Co-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Member, Section CLE, Publications, Nominations, Diversity, Membership, Digital Signatures/E-Commerce, and Planning Committees; Group Chair and Supervisory Council Member, Estate Planning for Families and Other Beneficiaries Group; Section Representative, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Supervisory Council Member, Charitable Planning and Exempt Organization Group, Non-Tax Estate Planning Consideration Group, and International and Multistate Group; Co-Chair, Committee on Committees; Vice-Chair, Probate and Trust Division.

Kathleen M. Martin

Malkerson Gilliland Martin LLP

Minneapolis, Minnesota

Nominated for second term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2006. Positions held in Section: Chair, Condemnation and Solo and Small Firm Practice Committees; Co-Chair, Multijurisdictional Practice Committee; Member, Bylaws and Handbook, CLE, Membership, Planning, Decisions, Condemnation, Real Estate, and Mortgage Investment Committees Group; Section Liaison, ABA Commission on Women in the Profession and ABA Solo and Small Firms Committee; Member, ABA Standing Committee on Solo and Small Firm Practitioners and Lawyers Title Guaranty Funds; Council Member; Section Secretary.

Steve R. Akers

Bessemer Trust Co. NA

Dallas, Texas

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Probate and Trust Division, term ending August 2006. Positions held in Section: Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Corporate Sponsorship Committee; Co-Chair, Task Force on Chapter 14 Proposed Regulations, Probate and Trust Division CLE Committees; Chair and Vice-Chair, Lifetime Transfers Committee; Member, Membership, Publications, Planning, Continuing Legal Education, Bylaws, and Handbook Committees; Assistant Secretary, Probate and Trust Division Council; Council Member; Finance and Corporate Sponsorship Officer.

Roger D. Winston

Linowes & Blocher, LLP

Bethesda, Maryland

Nominated for first term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2006. Positions held in Section: Chair, Common Interest Community Associations and Development and Financing of Condominium Projects Committees; Member, Special Committee on Affordable Housing; Chair, Managing Editor, and Editor Emeritus, Books and Media Committee; Member, Publications, CLE, Nominations, and Planning Committees; Member, Homeowners, Community and Common Interest Community Associations Committee; Co-Chair, Committee on Committees; Council Member; Assistant Finance and Corporate Sponsorship Officer.

Tina Hestrom Portuondo

University of Miami School of Law

Coral Gables, Florida

Nominated for first term as Section Secretary, term ending August 2006. Positions held in Section: Member, Publications, CLE, Probate Advisory Board, Nominations, Coordination of Governmental Submissions, and Planning Committees; Supervisory Council Member; Member, Task Force on Estate and Gift Tax Reform; Chair and Co-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Member, ABA Standing Committee on Continuing Legal Education of the Bar; Council Member.

David K. Y. Tang

Preston Gates & Ellis LLP

Seattle, Washington

Nominated for first term as Section Delegate to the House of Delegates, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Foreign Investment in U.S. Real Estate; Chair, Vice-Chair, and Member, Nominations Committee; Member and Vice-Chair, Membership Committee; Member, Bylaws Committee; Chair, Task Force on Affordable Housing; Council Member; Member and Co-Chair, Leadership Development Initiative Task Force; Member and Chair, Planning Committee; Member and Chair, Publications Committee; Member, Technology Committee; Chair and Vice-Chair, CLE Committee; Member, Digital Signature and E-Commerce Committee; Member, Multijurisdictional Practice Committee; Section Chair.

Real Property Division Council

Elwood F. Cahill Jr.

Sher Garner Cahill Richter Klein & Hilbert, L.L.C.

New Orleans, Louisiana

Nominated for first full term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Member, Leadership Development Initiative; Member, Remedies and Miscellaneous Clauses Committee; Vice-Chair, Surveys Committee; Young Lawyers Division Liaison to Section; Section Liaison to ALI-ABA Committee on Continuing Professional Education, Bridge the Gap Real Estate Training Module; Section Liaison to American Congress on Surveying and Mapping (ACSM); Member and Chair, Membership Committee; Member and Chair, Diversity Committee; Member, Real Property Division Advisory Board; Council Member.

Michael J. Glazerman

Burns & Levinson LLP

Boston, Massachusetts

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Vice-Chair, Commercial Leasing Committee; Chair, Condition of the Premises Committee; Chair, Office Leasing Committee; Member, Design and Construction Committee; Articles Editor, Probate & Property Magazine; Member, Planning Committee, Committee on Committees, and Corporate Sponsorship Committee.

Martin P. Miner

Holland & Knight LLP

New York, New York

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Rent and Options Committee; Chair, Industrial and Warehouse Leasing Committee; Member, Committee on Committees, Real Property Division Advisory Board, Publications Committee, Nominating Committee, and Community Outreach Committee.

Roseleen Parker Rick

Troutman Sanders LLP

Richmond, Virginia

Nominated for second term on Council, Real Property Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Use Exclusive and Radius Clauses and Specialized Leases Committees; Vice-Chair and Member, Diversity Committee; Section Liaison, ABA Commission on Racial and Ethnic Diversity in the Profession.

Victoria de Lisle

Locke Liddell & Sapp LLP

New Orleans, Louisiana

Recommended appointee for first term, Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2006. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Housing for the Elderly Committee; Member, Membership, Nominations, and Planning Committees; Chair and Vice-Chair, Senior Housing and Assisted Living Committee; Group Vice-Chair, Residential, Multifamily and Special Use Group.

Probate and Trust Division Council

Marc S. Bekerman

Meltzer, Lippe, Goldstein & Breitstone, LLP

Mineola, New York

Nominated for first term on Council, Probate and Trust Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Vice-Chair and Co-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Vice-Chair and Chair, Non-Tax Issues in Planning and Administration of Estates and Trusts Committee; Vice-Chair, Administration and Distribution of Trusts and Estates Including Investments, Small Estates, Trusts and Guardianships Committee; Member, CLE Committee; Group Vice-Chair, Special Division Activities Group; Member, Community Outreach Committee.

Thomas M. Featherston Jr.

Baylor University School of Law

Waco, Texas

Nominated for second term on Council, Probate and Trust Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair and Vice-Chair, Special Problems of Community Property Owners Committee; Chair and Co-Chair, Lifetime Transfers: Non-Tax Issues Committee; Co-Chair, Drafting for Lifetime and Testamentary Transfers Committee; Co-Supervisory Council Member, Special Probate and Trust Division Activities Group; Articles Editor, Probate & Property Magazine.

Alan F. Rothschild Jr.

Hatcher, Stubbs, Land, Hollis & Rothschild

Columbus, Georgia

Nominated for second term on Council, Probate and Trust Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Co-Chair, and Vice-Chair, Significant Developments in Probate and Trust Case Law Committee; Co-Chair and Member, Technology and Economics Committee; Co-Chair, Public Information and Web Content Committee; Co-Supervisory Council Member, Investment and Financial Planning Group; Member, Membership, Nominations, Planning, and Technology Committees; Assistant Secretary, Probate and Trust Division.

Barbara A. Sloan

McLaughlin & Stern LLP

New York, New York

Nominated to fill the one-year term created by a vacancy, term ending August 2006. Positions held in Section: Co-Chair, Committee on Committees; Member, Section Advisory Board; Assistant Secretary, Probate and Trust Division.

Linda S. Whitton

Valparaiso University School of Law

Valparaiso, Indiana

Nominated for second term on Council, Probate and Trust Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Vice-Chair and Member, Long Term Health Care Issues, Including Special Needs Trusts Committee; Chair, Health Care Decisions Committee; Chair, Law Reform Study Committee; Member, Membership Committee and Section Advisory Board.

Terrence M. Franklin

Sacks, Glazier, Franklin & Lodise

Los Angeles, California

Recommended appointee for first term, Assistant Secretary, Probate and Trust Division, term ending August 2006. Positions held in Section: Chair, Attorneys Partnering with Non-Lawyers Committee; Section Liaison to ABA Section on Dispute Resolution; Chair, Ethics and Malpractice Committee; Section Liaison to ABA Task Force on Attorney Client Privilege; Group Vice-Chair, Practice Management

Advertisement