Articles

Section News

Section Officer and Council Nominations

In accordance with Article 6, Section 1(d) of the Bylaws of the Section, the Nominating Committee presents the nominations below for Section Officer, Delegate and Council member vacancies that will occur at the close of the current Association year. The Nominating Committee members are Pam H. Schneider, Chair, of Philadelphia, Pennsylvania; Beverly J. Quail, Co-Chair of Denver, Colorado; Christopher R. Hoyt of Kansas City, Missouri; Tina Hestrom Portuondo of Coral Gables, Florida; and Kevin L. Shepherd of Baltimore, Maryland. The current Chair-Elect, David K.Y. Tang, whose Section activities are summarized below, will automatically succeed Louis A. Mezzullo as Chair of the Section at the close of the Annual Meeting, scheduled for August 2-7, 2001, in Chicago. Nominees for this year’s vacancies and those who were renominated are listed below, followed by a brief summary of their Section activities.
 
Chair-Elect:
Dennis I. Belcher
Richmond, VA
 
Real Property Division
Vice-Chair:

Philip J. Bagley III
(Renominated)
Richmond, VA
 
Probate and Trust Division
Vice-Chair:

Edward F. Koren
Tampa, FL

Secretary:
Raymond J. Werner
Chicago, IL

Finance Officer:
Steven R. Akers
Dallas, TX
 
Section Delegate to
the House of Delegates:

John S. Hollyfield
(Renominated)
Houston, TX
 
Probate & Trust
Council Members,
terms ending in 2004
:
 
Carlyn S. McCaffrey
(Renominated)
New York, NY
 
Ellen K. Harrison
(Renominated)
Washington, DC
 
Harvey B. Wallace II
(Renominated)
Detroit, MI
 
Linda B. Hirschson
Los Angeles, CA

Probate & Trust
Council Member,
Two year term
ending in 2003
(filling the balance of the
term of Steve R. Akers):

Jo Ann Engelhardt
Palm Beach, FL 

Real Property
Council Members,
term ending in 2004:

Sidney G. Saltz
(Nominated)
Chicago, IL
 
Roger D. Winston
(Renominated)
Silver Spring, MD
 
Michael D. Goler
Cleveland, OH
 
Thomas D. Scanlon
Orlando, FL

Suggested for Appointment:
 
Assistant Secretary,
Real Property Division:

Dale Penneys Levy
Philadelphia, PA
 
Assistant Secretary,
Probate & Trust Division:

Alan F. Rothschild Jr.
Columbus, GA

Nominee Section Activities

David K.Y. Tang, Seattle, WA—Automatic succession to Section Chair, term ending 2002. Positions held in the Section: (1983-85) Vice-Chair, Foreign Investment in U.S. Real Estate Committee; (1985-98) Chair, Foreign Investment in U.S. Real Estate Committee; (1989-92) Member, Membership Committee; Member, Nominating Committee; (1990-91) Chair, Task Force on Affordable Housing; (1991-92) Member, Affordable Housing Committee; (1991-97) Council member; (1992-93) Member, Bylaws and Handbook Committee; Vice-Chair, Membership Committee; Member, Special Committee on Affordable Housing; (1993-96) Member, Leadership Development Initiative Task Force; (1993-97) Member, Membership Committee; (1994-95) Member, CLE Committee; Member, Planning Committee; (1995-97) Supervisory Council Member, International Activities Committee; (1995-97) Supervisory Council Member, Group G; (1996-97) Co-Chair, Leadership Development Initiative Committee; (1996-98) Member, Planning Committee; (1997-98) Member, Publications Committee; Member, International Activities Committee; Member, Federal Taxation of Real Estate Committee; Member, Governmental Ownership of Real Estate Committee; Member, Financing Affordable Housing Committee; Member, HUD Programs and Procedures Committee; Member, Community Economic Development Committee; (1998-99) Member, Ethics, Professionalism and Public Education Committee; Member, Property Tax Committee; Member, Senior Housing and Healthcare Committee; (1998-00) Vice-Chair, Real Property Division; Vice-Chair, Planning Committee; Vice-Chair, Publications Committee; Member, Technology Committee; (1999-00) Vice-Chair, CLE Committee; (2000-01) Section Chair-Elect; Chair, CLE Committee; Chair, Planning Committee; Chair, Publications Committee.
 
Dennis I. Belcher, Richmond, VA—Nominee for Chair-Elect, term ending 2002. Positions held in the Section: (1984-86) Vice-Chair, Lifetime Transfers Committee; (1986-91) Chair, Marital Deductions Committee; (1990-97) Member, Committee on Committees; (1991-92) Member, CLE Committee; (1991-97) Member, Membership Committee; (1991-99) Council member; (1992-93) Council Committee Leadership Coordinator; (1993-96) Member, Leadership Development Initiative Task Force; (1995-96) Supervisory Council Member, Group B; (1996-97) Supervisory Council Member, Group I; Member, Planning Committee; ABA Advisor, Drafting Committee to Revise the Uniform Disclaimer of Property Interest Act; (1997-98) Section Secretary; Chair, Bylaws and Handbook Committee; Member, Publications Committee; Member, Goal IX/Diversity Committee; Member, Limited Liability Companies Committee; (1998-99) Section Delegate, ABA House of Delegates; (1999-00) Vice-Chair, Probate & Trust Division; Member, Membership Committee; Member, Planning Committee; Member, Publications Committee; Member, CLE Committee; (2000-01) Vice-Chair, Probate & Trust Division; Vice-Chair, Planning Committee; Member, Government Submissions.
 
Philip J. Bagley III, Richmond, VA—Nominee, Real Property Division Vice-Chair, term ending 2002. Positions held in the Section: (1990-91) Chair, Annual Meeting Program; (1990-92) Member, CLE Committee; (1991-92) Chair, Division CLE Committee; Section Representative, ABA Coordinating Committee on Legal Education; Member, Nominating Committee; (1991-96) Member, Committee on Committees; (1992-93) Member, Budget and Finance Committee; (1993-96) Member, Leadership Development Initiative Task Force; (1993-98) Council member; (1993-99) Member, Planning Committee; (1994-95) Member, Continuing Legal Education Committee; (1994-98) Supervisory Council Member, Group K; (1995-97) Section Liaison, American College of Real Estate Lawyers; (1996-97) Co-Chair, Leadership Development Initiative Committee; (1997-98) Member, Membership Committee; Chair, Leadership Development Initiative Task Force; (1997-00) Member, Loan Practice and Lender Liability Committee; (1997-00) Member, Mortgage Loan Structure and Origination Committee; (1998-00) Secretary, Council; Chair, Bylaws and Handbook Committee; (1999-00) Member, Planning Committee; (2000-01) Vice-Chair, Real Property Division; Vice-Chair, Planning Committee; Vice-Chair, Publications Committee, Vice-Chair, CLE Committee.

Edward F. Koren, Tampa, FL—Nominee for Probate and Trust Division Vice-Chair, term ending 2002. Positions held in the Section: (1988-91) Vice-Chair, Marital Deductions Committee; (1991-95) Chair, Marital Deductions Committee; (1992-94) Vice-Chair, Division CLE Committee; (1994-95) Co-Chair, A-5 Division CLE; (1994-97) Member, Continuing Legal Education Committee; (1995-97) Council Member; Group A Supervisory Council Member; (1997-98) Member, Committee on Committees; (1995-01) Member, B-2 Marital Deduction Committee; Supervisory Council Member, Group C, Estate Planning for Business Owners; (1998-01) Member, Planning Committee; (1999-01) Council Member, Probate and Trust Division.
 
Raymond J. Werner, Chicago, IL—Nominee for first term as Secretary, term ending 2002. Positions held in the Section: (1981-84) Assistant Editor, Cassette Series; (1983-88) Member, Publications Committee; (1984-86) Editor, Cassette Series; (1984-89) Vice-Chair, Conveyancing Committee; (1986-88) Editor, Media/Book Products Program; (1988-91) Member, Bylaws & Handbook Committee; (1988-92) Council, Assistant Secretary; (1989-90) Member, 1990 Annual Meeting Planning Committee; (1989-91) Co-Chair, Conveyancing Committee; (1991-94) Section Representative, ABA Committee on Role of Nontraditional Lawyer; (1991-96) Section Representative, Joint Editorial Board for Real Property Act; (1992-96) Section Representative, ABA Commission on Nonlawyer Practice; (1994-95) Section Representative, ABA Working Group on Lawyer’s Representation of Regulated Clients; (1994-95) Chair, Annual Meeting Planning Committee; (1994-98) Member, Leadership Development Initiative Task Force; (1995-01) Council Member; Real Property Division; Supervisory Council Member, Group I, Commercial Financing; (1996-01) Member, Continuing Legal Education Committee; Section Representative, Joint Editorial Board for Uniform Probate Code; (1997-01) Member, Membership Committee; (1998-01) Member, Planning Committee; (2000-01) Member, Publications Committee.

Steve R. Akers, Dallas, TX—Nominee for first term as Finance Officer, term ending 2002. Positions held in the Section: (1991-92) Vice-Chair, Lifetime Transfers Committee; (1991-93) Co-Chair, Task Force on Chapter 14 Proposed Regulations; (1992-95) Chair, Lifetime Transfers Committee; (1993-94) Member, Membership Committee; (1995-97) Assistant Secretary, Probate & Trust Division; (1995-96) Co-Chair, Division CLE; (1995-00) Member, CLE Committee; Member, Publications Committee; (1996-97) Co-Chair, CLE at Section Meetings; (1997-98) Member, Bylaws and Handbook Committee; (1997-00) Supervisory Council Member, Group A; (1998-00) Member, Membership Committee; (1999-00) Council Member; (2000-01) Assistant Finance Officer.

John S. Hollyfield, Houston, TX—Nominee for second term as Section Delegate to the House of Delegates, term ending 2002. Positions held in the Section: (1981-86) Vice-Chair, New Developments in Real Estate Law Practice Committee; (1986-87) Member, Nominating Committee; (1986-93) Council Member; (1988-94) Member, Planning Committee; (1990-93) Member, Budget and Finance Committee; (1991-92) Member, Publications Committee; (1992-93) Member, Membership Committee; Coordinator for Division Publications; (1993-94) Section Secretary; Chair, Bylaws and Handbook Committee; (1993-97) Member, Leadership Development Initiative Task Force; (1994-95) Vice Chair, Publications Committee; Vice-Chair, Planning Committee; (1995-96) Vice-Chair, Real Property Division; Vice-Chair, Continuing Legal Education Committee; Co-Chair, Planning Committee; (1996-97) Section Chair-Elect; Chair, Continuing Legal Education Committee; Chair, Publications Committee; Co-chair, Planning Committee; Member, Special Committee on Technology; Member, Internet Applications Task Force; (1997-98) Section Chair; (1997-00) Member, A-2 Decisions Committee; (1998-99) Immediate Past Chair; (1998-00) Member, Publications Committee; Member, I-1 Mortgage Loan Structure and Origination Committee; Member, I-2 Loan Practices Lender Liability Committee; Member, I-8 Technology and Commercial Mortgage Lending Committee; Member, M-1 Contaminated Property Committee; Member, M-2 Indoor Environment Committee; (1999-00) Chair, Nominating Committee; (1999-01) Section Delegate to the ABA House of Delegates.

Carlyn S. McCaffrey, New York, NY—Nominee for second term on Council, Probate and Trust Division, term ending 2004. Positions held in the Section: (1990-92) Vice-Chair, Generation Skipping Transfers Committee; (1992-98) Chair, Generation Skipping Transfers Committee; (1997-00) Member, D-1 Lifetime and Testamentary Charitable Gift Planning Committee; (1998-99) Member, B-1 Generation Skipping Transfers Committee; (1999-01) Council Member, Probate and Trust Division; Member, Planning Committee; Member, B-4 Non-Tax Issues in Planning and Drafting Lifetime and Testamentary Transfers Committee; (2000-01) Council Member; Supervisory Council Member, Group B, Estate Planning for Families and Other Beneficiaries.

Ellen K. Harrison, Washington, DC—Nominee for second term on Council, Probate and Trust Division, term ending 2004. Positions held in the Section: (1984-87) Chair, Estate Planning and Drafting Committee: Administrative Provisions Committee; (1987-93) Chair, Employee Benefit Matters Committee; (1993-94) Chair, Income Taxation of Trusts and Estates Committee; (1994-95) Chair, B-6 Employee Benefit Matters Committee; (1994-96) Section Liaison, Accountants to American Institute of Certified Public Accountants; (1995-96) Vice-Chair, B-8 Tax Simplification and Policy Committee; (1996-98) Vice-Chair, B-8 Study Committee on Law Reform; (1998-01) Supervisory Council Member, Group G, International and Multi-State Planning Committee; (1999-01) Council Member, Probate and Trust Division; Member, Bylaws and Handbook Committee.

Harvey B. Wallace II, Detroit, MI—Nominee for second term on Council, Probate and Trust Division, term ending 2004. Positions held in the Section: (1991-93) Vice-Chair, Employee Benefits Committee; (1993-98) Chair, Employee Benefits Committee; (1996-98) Co-Chair, A-6 Study Committee on Law Reform; (1997-98) Group Chair, Group F, Employee Benefit Plans and Other Compensation Arrangements; (1998-01) Member, Committee on Committees; (1999-01) Council Member, Probate and Trust Division; Member, Bylaws and Handbook Committee; Supervisory Council Member, Group F, Employee Benefit Plans and Other Compensation Arrangements; Member, Continuing Legal Education Committee.

Linda B. Hirschson, New York, NY—Nominee for first term on Council, Probate and Trust Division, term ending 2004. Positions held in the Section: (1993-96) Vice-Chair, Post-Mortem Tax Problems Committee; (1996-98) Co-Chair, B-2 Marital Deduction Committee; (1997-01) Member, I-1 Postmortem Transfer Tax Planning Committee; (1998-01) Member, Publications Committee; Member, Technology Committee; (1999-01) Chair, B-2 Marital Deduction Committee; (2000-01) Member, Diversity Committee.

Jo Ann Engelhardt, Palm Beach, FL—Nominee for a two-year term ending 2003. Filling the balance of Steve R. Akers’s unexpired term. Positions held in the Section: (1991-92) Vice-Chair, Estate Planning and Drafting: Pre-Death Planning Issues Committee; (1992-94) Co-Chair, Estate Planning and Drafting: Pre-Death Planning Issues Committee; (1994-95) Chair, C-3 Estate Planning and Drafting: Pre-Death Planning Issues Committee; (1995-96) Chair, D-2 Administration and Distribution of Trusts Committee; (1996-97) Vice-Chair, A-5 Education Committee; (1997-98) Member, Membership Committee; Member, Continuing Legal Education Committee; Member, B-5 Non-Tax Issues in Planning and Drafting for Lifetime and Testamentary Transfers; (1998-01) Council Member, Probate and Trust Division; (1999-01) Co-Chair, Membership Committee; Member, Goal IX/Diversity Committee; (1998-00) Member, A4 CLE at Section Meetings; Member, I-3 Administration and Distribution of Estates and Trusts and Guardianship Committee; (1999-00) Member, B-4 Non-Tax Issues in Planning and Drafting Lifetime and Testamentary Transfers Committee; Member, B-4 Non-Tax Issues in Planning and Drafting Lifetime and Testamentary Transfers Committee; (2000-01) Member, Corporate Sponsorship Committee.

Sidney G. Saltz, Chicago, IL—Nominee for first term on Council, Real Property Division, term ending 2004. Positions held in Section: (1993-95) Vice-Chair, Remedies and Miscellaneous Clauses Committee; (1995-98) Chair, K-5 Remedies and Miscellaneous Clauses Committee; (1997-98) Vice-Chair, A-1 Division CLE; (1998-01) Member, Continuing Legal Education Committee; Co-Chair, A-1 Division CLE; (2000-01) Member, Real Property Council (Completing an unexpired term for Yaroslav Sochynsky).

Roger D. Winston, Silver Spring, MD—Nominee for second term on Council, Real Property Division, term ending 2004. Positions held in Section: (1988-89) Chair, Common Interest Community Associations Committee; (1989-93) Chair, Development and Financing of Condominium Projects Committee; (1991-93) Member, Special Committee on Affordable Housing; (1993-97) Managing Editor, Media/Book Products; (1996-00) Member, Publications Committee; (1997-98) Chair, Books and Media; Coordinator, Division Publications; (1997-00) Member, H-6 Homeowners, Community and Common Interest Community Associations Committee; (1998-01) Council Member, Real Property Division; Member, Publications Committee; Member, H-2 Sports, Entertainment, Gaming and Related Real Estate Issues Committee; (2000-01) Member, Continuing Legal Education Committee.

Michael J. Goler, Cleveland, OH—Nominee for first term on Council, Real Property Division, term ending 2004. Positions in Section: (1991-95) Chair, Enforcement of Creditors‘ Rights and Bankruptcy Committee; (1995-97) Vice-Chair, B-1 Economics, Technology & Practice Methods Committee; (1997-00) Member, I-8 Technology and Commercial Mortgage Lending Committee; (1997-01) Member, Technology Committee; Chair, B-1 Economics, Technology and Practice Methods Committee; Member, I-1 Mortgage Loan Structure and Origination Committee; Member, I-2 Loan Practice and Lender Liability Committee; Member, I-5 Collateral for Commercial Real Estate Loans Committee; Member, I-7 Foreclosure and Related Remedies Committee; (1999-00) Member, Real Property Division Advisory Board; (1999-01) Member, Technology Committee; Member, Continuing Legal Education Committee.

Thomas D. Scanlon, Orlando, FL—Nominee for first term on Council, Real Property Division, term ending 2004. Positions held in Section: (1991-95) Chair, RTC, FDIC and Other Federal Agencies Committee; (1995-96) Chair, E-3 Government Ownership of Real Estate Committee; Chair, 1996 Annual Meeting - Orlando, Florida; (1996-01) Co-Chair, E-3 Governmental Ownership of Real Estate Committee; (1997-98) Vice-Chair, A-1 Division CLE; (1997-01) Member, B-1 Economics, Technology and Practice Methods Committee; Member, E-1 Federal Taxation of Real Estate Committee; (1998-01) Member, Continuing Legal Education Committee; Co-Chair, A-1 Division CLE; (2000-01) Chair, A-1 Division CLE.

Dale Penneys Levy, Philadelphia, PA—Nominee for a two year term ending 2003. Filling the balance of an unexpired term. Positions held in the Section: (1994-97) Vice-Chair, G-3 Public/Private Partnerships and Privatization Committee; (1996-97) Member, Nominating Committee; (1997-01) Chair, G-3 Public/Private Partnerships and Privatization Committee; (2000-01) Member, Committee on Committees; Member, Technology Committee.

Alan F. Rothschild Jr., Columbus GA—Nominee for second term as Assistant Secretary, Probate & Trust Division, term ending 2001. Positions held in the Section: (1992-94) Vice-Chair, Significant Current Decisions Committee; (1994-96) Chair, Significant Current Decisions Committee; (1996-97) Co-Chair, Significant Developments in Probate and Trust Case Law Committee; (1997-00) Member, Significant Developments in Probate and Trust Case Law Committee;(1998-99) Co-Chair, Technology and Economics Committee; (1999-00) Member, Technology Committee; Chair, Technology and Economics Committee.


Section News Editor: Antonette Smith, 750 N. Lake Shore Dr., Chicago, IL 60611.

 


Insert additional links

Advertisement