Section News

Section Officer and Council Nominations

In accordance with Article 6, Section 6.1(d) of the Bylaws of the Section, the Nominations Committee presents the following for officer, delegate, and council member vacancies that will occur at the close of the Association year. In addition, the Nominations Committee recommends the individuals designated to be appointed as assistant secretaries to the Real Property and Probate and Trust Divisions.

The Nominations Committee is chaired by Edward F. Koren of Tampa, Florida. The vice-chair is Kevin L. Shepherd of Baltimore, Maryland, and the members are Jo Ann Engelhardt of Palm Beach, Florida, Edward M. Manigault of Atlanta, Georgia, and Dianne S. Coscarelli of Cleveland, Ohio.

The current Section Chair-Elect, Kathleen M. Martin, will automatically succeed Christine L. Albright as Chair of the Section at the close of the Annual Meeting, scheduled for August 2007 in San Francisco. The election for officers and council members will be held at the annual Section Business Meeting on August 11 in San Francisco.

The Nominations Committee unanimously nominates the following officers, council members, and Section
delegate:

 

Chair-Elect : Steve R. Akers

Real Property Division Vice-Chair : Roger D. Winston

Probate and Trust Division Vice-Chair : Alan F. Rothschild Jr.

Section Secretary : Tina Hestrom Portuondo

Finance and Corporate Sponsorship Officer : Gideon Rothschild

Section Delegate to the House of Delegates : Leopold Z. Sher

 

Probate and Trust Council Members :

David J. Dietrich

Bernard V. Kearse

John W. Porter

Steven B. Gorin

1-year term to replace Alan F. Rothschild Jr. : Dominic J. Campisi

Probate and Trust Division Assistant Secretary : Terrence M. Franklin

 

Real Property Council Members :

Andrew F. Palmieri

Elizabeth C. Lee

Orlando Lucero

Edward T. Brading

Real Property Division Assistant Secretary : Victoria M. de Lisle

 

Summary of Section Activities

Kathleen M. Martin

Malkerson Gilliland Martin LLP

Minneapolis , Minnesota

Automatically assumes the office of Section Chair, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Condemnation and Solo and Small Firm Practice Committees; Co-Chair, Multijurisdictional Practice Committee; Member, Bylaws and Handbook, Membership, Decisions, Condemnation, Real Estate, and Mortgage Investment Committees; Member and Vice-Chair, Continuing Legal Education, Planning, and Publications Committees; Section Liaison, ABA Commission on Women in the Profession and ABA Solo and Small Firms Committee; Member, ABA Standing Committees on Solo and Small Firm Practitioners and Lawyers Title Guaranty Funds; Council Member; Section Secretary; Section Vice-Chair, Real Property Division.

 

Steve R. Akers

Bessemer Trust Co. NA

Dallas , Texas

Nominated for Section Chair-Elect, term ending August 2008. Positions held in Section: Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Corporate Sponsorship Committee; Co-Chair, Task Force on Chapter 14 Proposed Regulations and Probate and Trust Division CLE Committee; Chair and Vice-Chair, Lifetime Transfers Committee; Member, Membership, Publications, Planning, Continuing Legal Education, and Bylaws and Handbook Committees; Assistant Secretary, Probate and Trust Division Council; Council Member; Finance and Corporate Sponsorship Officer; Section Vice-Chair, Probate and Trust Division.

 

Roger D. Winston

Ballard Spahr Andrews & Ingersoll, LLP

Bethesda , Maryland

Nominated for second term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Common Interest Community Associations and Development and Financing of Condominium Projects Committees; Member, Special Committee on Affordable Housing; Chair, Managing Editor, and Editor Emeritus, Books and Media Committee; Member and Vice-Chair, Publications, CLE, and Planning Committees; Member, Nominations Committee; Member, Homeowners, Community and Common Interest Community Associations Committee; Co-Chair, Committee on Committees; Council Member; Assistant Finance and Corporate Sponsorship Officer; Finance and Corporate Sponsorship Officer.

 

Alan F. Rothschild Jr.

Hatcher, Stubbs, Land, Hollis & Rothschild

Columbus , Georgia

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Probate and Trust Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Member, Vice-Chair, and Chair, Significant Current Decisions Committee; Member and Co-Chair, Technology and Economics Committee; Assistant Secretary, Probate and Trust Division; Council Member; Supervisory Council Member, Investment and Financial Planning, Business Planning, and Practice Management Groups; Member, Membership, Planning, Nominating, Continuing Legal Education, and Technology Committees; Vice-Chair, Public Information and Web Content Committee; Section Liaison, ABA Standing Committee on Solo and Small Firm Practitioners; Vice-Chair, Publications Committee.

 

Tina Hestrom Portuondo

University of Miami School of Law

Coral Gables , Florida

Nominated for third term as Section Secretary, term ending August 2008. Positions held in Section: Member, Publications, Probate Advisory Board, Nominations, Coordination of Governmental Submissions, and Planning Committees; Vice-Chair, Continuing Legal Education Committee; Supervisory Council Member; Member, Task Force on Estate and Gift Tax Reform; Chair and Co-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Member, ABA Standing Committee on Continuing Legal Education of the Bar; Council Member; Co-Chair, Communications Committee.

 

Gideon Rothschild

Moses & Singer LLP

New York , New York

Nominated for second term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Asset Protection Planning Committee; Chair, International Estate Planning Committee; Member, Section CLE Committee; Co-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Council Member; Member and Co-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Supervisory Council Member, Income and Transfer Tax Planning Group; Member, Planning Committee.

 

Leopold Z. Sher

Sher Garner Cahill Richter Klein & Hilbert, LLC

New Orleans , Louisiana

Nominated for second term as Section Delegate, term ending August 2010. Positions held in Section: Member, Economics, Technology and Practice, Commercial Leasing, Mortgage and Other Debt Financing, and Unique Collateral Committees; Vice-Chair, Title Insurance, Annual Meeting Program, and CLE Committees; Member, Membership, CLE, Publications, Nominations, and Planning Committees; Chair, Real Property Division CLE Committee; Council Member; Supervisory Council Member, Hotels and Common Interest and Recreational Communities Group; Member, Homeowners, Community and Common Interest Community Associations Committee; Co-Chair, Committee on Committees.

 

Probate and Trust Division Council

David J. Dietrich

Dietrich & Cole

Billings , Montana

Nominated for second term as Council Member, Probate and Trust Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Vice-Chair, Chair, and Co-Chair, Estate Planning & Estate Administration for Farmers and Ranchers Committee; Chair, Valuation of Business Property Committee; Assistant Secretary, Probate and Trust Division; Member, Committee on Committees and Membership Committee; Vice-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Co-Chair, Property Preservation Task Force.

 

Bernard V. Kearse

Atlanta , Georgia

Nominated for second term as Council Member, Probate and Trust Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Member and Vice-Chair, Plan Terminations, Mergers, Asset Transfers and Termination Insurance Committee; Member and Chair, Employee Stock Ownership Plans Committee; Group Co-Chair, Employee Benefit Plans and Other Compensation Arrangements.

John W. Porter

Baker Botts LLP

Houston , Texas

Nominated for second term as Council Member, Probate and Trust Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Vice-Chair, Study Committee on Law Reform; Co-Chair and Chair, Tax Litigation and Controversy Committee.

 

Steven B. Gorin

Thompson Coburn LLP

St. Louis , Missouri

Nominated for first term as Council Member, Probate and Trust Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Vice-Chair, S Corporations Committee; Co-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Membership Committee; Group Chair, Business Planning Group; Chair, Fellows Program; Member, Community Outreach Committee; Member, Committee on Committees.

 

Dominic J. Campisi

Evans Latham Campisi

San Francisco , California

Nominated to fill a one-year vacancy, term ending August 2008. Positions held in Section: Member, Vice-Chair, and Chair, Estate & Trust Litigation Committee; Associate Editor, Media/Book Products Program; Vice-Chair, Study Committee on Law Reform; Chair, Malpractice Committee; Member, Study Committee on Law Reform; Section Liaison, ABA Coordinating Group on Bioethics & the Law and National Conference of Lawyers & Corporate Fiduciaries; Co-Chair, Bioethics Committee; Chair, Litigation and Controversy Group; Member, Corporate Sponsorship and Continuing Legal Education Committees.

 

Terrence M. Franklin

Sacks Glazier Franklin & Lodise

Los Angeles , California

Recommended appointee for third term, Assistant Secretary, Probate and Trust Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Chair, Attorneys Partnering with Non-Lawyers Committee; Section Liaison to ABA Section on Dispute Resolution; Chair, Ethics & Malpractice Committee; Section Liaison to ABA Task Force on Attorney Client Privilege; Vice-Chair, Practice Management Group; Member, CLE and Diversity Committees.

 

Real Property Division Council

Andrew F. Palmieri

Vorys, Sater, Seymour and Pease LLP

Alexandria , Virginia

Nominated for second term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Vice-Chair and Co-Chair, Development and Financing of Common Interest Communities Committee; Member, Co-Chair, and Chair, Homeowners, Community and Common Interest Community Associations Committee; Member, Collateral for Commercial Real Estate Loans Committee; Member, Committee on Committees, Membership, and CLE Committees; Vice-Chair and Co-Chair, Real Property Division CLE Committee; Co-Chair, Membership Committee.

 

Elizabeth C. Lee

Womble Carlyle Sandridge & Rice

Washington , D.C.

Nominated for first full term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Vice-Chair, Mortgage Loan Structure and Origination Committee; Chair, Construction and Mortgage Lending Committee; Section Liaison to Property Records Industry Association; Member, Continuing Legal Education, Corporate Sponsorship, and Digital Signature and E-Commerce Committees; Vice-Chair, Real Property Division Continuing Legal Education Committee.

 

Orlando Lucero

Stewart Title of Albuquerque

Albuquerque , New Mexico

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Remedies and Miscellaneous Clauses Committee; Member, Partnerships, Joint Ventures and Other Investment Vehicles Committee; Member and Chair, Diversity Committee; Chair, Brokers and Brokerage Committee; Chair, Residential, Multifamily and Special Use Group; Section Liaison to ABA Commission on Racial and Ethnic Diversity in the Profession; Chair, Residential, Multifamily and Special Use Group; Member, Planning Committee

 

Edward T. Brading

Herndon, Coleman, Brading & McKee

Johnson City , Tennessee

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2010. Positions held in Section: Associate Articles Editor, Real Property Articles Editor, and Editor, Probate & Property; Member, Property Tax and Loan Practices, Lender Liability, and Securitized Mortgage Lending Committees; Member, Publications, Planning, and Nominating Committees; Judge, Jacques Schlenger Writing Award Contest; Member, U.S.A. Patriot Act Task Force; Member, Task Force on E-Publications; Vice-Chair, Task Force on Real Property Law School Curricula.

 

Victoria M. de Lisle

Locke Liddell & Sapp LLP

New Orleans , Louisiana

Recommended appointee for third term, Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2008. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Housing for the Elderly Committee; Member, Nominations and Planning Committees; Chair and Vice-Chair, Senior Housing and Assisted Living Committee; Group Vice-Chair, Residential, Multifamily and Special Use Group; Member and Vice-Chair, Membership Committee.

 

Bylaw Change: Section Name

Pursuant to Article 13 of the Section Bylaws, notice is hereby given to amend Section 1.1 of the Bylaws as follows:

 

§ 1.1 NAME. This Section shall be known as the Section of Real Property, Trust and Estate Law of the American Bar Association (the Section) and shall consist of two Divisions, the Real Property Division and the Trust and Estate Division.

 

The name change will be put before Section members at the Annual Business Meeting of the Section on Saturday, August 11, 2007, at the ABA’s Annual Meeting in San Francisco. If approved by the Section and the ABA House of Delegates, the name change will become effective at the beginning of the 2007–08 bar year.

 

Section Announces Fellows Program

The RPPT Fellows program represents a commitment by the RPPT Section to increase the participation of young lawyers in Section activities. The goal of the program is to give young lawyers an opportunity to become involved in the substantive work of the Section, to develop future leaders of the Section, and to enhance knowledge about the work of the Section among young lawyers. The Section hopes that, through their hard work, Fellows will develop into the future leaders of the Section.

The Fellowship appointment is for two years, and four Fellows will be selected from the total pool of applicants. To be considered for selection, a person (1) must have practiced in the probate (including trusts and estates) or real property area for at least one year (and be younger than 36 years of age or have been admitted to the bar less than 10 years) and (2) should have demonstrated leadership at the state or local bar level or in the ABA Young Lawyers Division. As part of the Section’s commitment to diversity, at least two of the four Fellows selected will be minority applicants.

For the Fellows application and/or for more information, please visit the RPPT web site at www.abanet.org/rppt/Fellows.

The application deadline is Friday, June 22, 2007.

 

2007 Law Student Writing Contest

Law students can win up to $2,000 in the 2007 RPPT Student Writing Contest.

The first-place winner will receive a cash prize of $2,000 (together with a one-year free membership in the Section and an expense-paid trip to the Section’s Fall Council Meeting in Minneapolis, Minnesota, in October 2007), with the second- and third- place winners receiving cash prizes of $500 and $250, respectively.

The contest is open to all law students currently attending an ABA-accredited law school. The contest is designed to encourage and reward law student writing on real estate and/or estate planning subjects of general and current interest.

Complete rules as well as an entry form are available online at www.abanet.org/rppt/lawstudent. Also, for information, please contact the Section at rppt@abanet.org.

The deadline for submitting papers is June 15, 2007.

 

Advertisement