Section News

Volume 27 No. 3

Section Officer and Council Nominations

In accordance with Article 6, Section 6.1(g), of the Bylaws of the ABA Section of Real Property, Trust, and Estate Law, the Nominations Committee presents the following for officer and council member vacancies that will occur at the close of the Association year.

The Nominations Committee is chaired by Alan F. Rothschild Jr. (Columbus, Georgia) and vice-chaired by Andrew F. Palmieri (Washington, D.C.), and its members are Terrence M. Franklin (Los Angeles, California), Elizabeth Lindsay-Ochoa (Westport, Connecticut), and Daniel Q. Orvin (Charleston, South Carolina).

The current Section Chair-Elect, Susan Talley, will automatically succeed Tina Portuondo as Chair of the Section at the close of the Annual Meeting, scheduled for August 2013 in San Francisco; the election for Officers and Council Members will be held at the annual Section Business Meeting on Saturday, August 10, 2013.

The Nominations Committee unanimously nominates the following Officers, Council Members, and Section Delegate:

Chair-Elect: Gideon Rothschild

Trust and Estate Division Vice-Chair: David J. Dietrich

Real Property Division Vice-Chair: Robert J. Krapf

Finance and Corporate Sponsorship Officer: Jo Ann Engelhardt

Assistant Finance and Corporate Sponsor- ship Officer: Stephanie Loomis-Price

Secretary: Orlando Lucero

Section Delegate: Kevin L. Shepherd

Trust and Estate Council Members:

Hugh F. Drake
James D. Spratt Jr.
Susan N. Gary
Edward M. Manigault
Richard W. Nenno

Real Property Council Members:

Gwendolyn C. Allen
James G. Durham
Candace M. Cunningham
Stephen R. Romine

Trust and Estate Assistant Secretary: Robert N. Sacks

Real Property Assistant Secretary: Kellye Curtis Clarke

Summary of Section Activities

Susan G. Talley, Stone Pigman Walther Wittmann LLC , New Orleans, Louisiana

Automatically assumes the position of Section Chair, term ending August 2014. Positions held in Section: Section Chair-Elect; Section Vice-Chair, Real Property Division; Section Secretary; Chair, Planning Committee; Editor, Real Property Articles Editor, and Associate Articles Editor, Probate & Property; Member, Mortgage Loan Structure and Origination Committee; Vice-Chair, Foreclosure and Related Remedies Committee; Supervisory Council Member, Multi-Family, Special Living and Residential Real Estate Committee; Member, Publications, Committees, Nominations, and Planning Committees; Vice-Chair Publications Committee; Supervisory Council Member, Residential, Multi-Family and Special Use Group; Member, Task Force on USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation; Member, Communications Committee; Editor, RPTE eReport.

Gideon Rothschild, Moses & Singer LLP, New York, New York

Nominated for Section Chair-Elect, term ending August 2014. Positions held in Section: Chair, Asset Protection Planning Committee; Chair, International Estate Planning Committee; Member, Section CLE Committee; Co-Chair, Trust and Estate Division CLE Committee; Council Member; Member and Co-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Supervisory Council Member, Income and Transfer Tax Planning Group; Co-Chair, Communications Committee; Member, Planning Committee; Member, Task Force on USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation; Section Finance and Corporate Sponsorship Officer; Section Vice-Chair, Trust and Estate Division.

David J. Dietrich, Dietrich & Associates, PC, Billings, Montana

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Trust and Estate Division, term ending August 2014. Positions held in Section: Vice-Chair, Chair, and Co-Chair, Estate Planning and Administration for Farmers and Ranchers Committee; Chair, Valuation of Business Property Committee; Assistant Secretary, Trust and Estate Division; Member, Committee on Committees, Membership, and Planning Committees; Vice-Chair, Trust and Estate Division CLE Committee; Co-Chair, Property Preservation Task Force; Council Member; Section Secretary.

Robert J. Krapf, Richards Layton & Finger, P.A., Wilmington, Delaware

Nominated for second term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2014. Positions held in Section: Vice-Chair, Land Use Regulation Committee; Member, Condition of the Premises Committee; Co-Chair and Chair, Land Use Regulation Including Zoning and Court Decisions Committee; Vice-Chair, Pension Plan Investments Committee; Member, Committees, Continuing Legal Education, Planning, and Publications Committees; Vice-Chair, Partnerships and Limited Liability Companies Committee; Group Chair, Special Investors and Investment Structure Group; NCCUSL Drafting Committee on Amendments to Uniform LLC Act; Real Property Assistant Secretary; Vice-Chair, Real Property Division CLE Committee; Co-Chair, Committee on Groups and Substantive Committees; Vice-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Council Member.

Jo Ann Engelhardt, Bessemer Trust Company, Palm Beach, Florida

Nominated for fourth term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2014. Positions held in Section: Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Estate Planning and Drafting in Pre-Death Planning Issues Committee; Chair, Administration and Distribution of Trusts Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Membership Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Diversity Committee; Co-Vice-Chair, Corporate Sponsorship; Member, Non-Tax Issues in Planning and Drafting for Lifetime and Testamentary Transfers Committee; Council Member; Member, Administration and Distribution of Estates and Trusts and Guardianship Committee; Member, Corporate Sponsorship Committee; Supervisory Council Member, Investment and Financial Planning Group, Wealth Planning Group, and Non-Tax Estate Planning Consideration Group; Chair, Trust and Estate Synergy Summit.

Stephanie Loomis-Price, Winstead PC, Houston, Texas

Nominated for Assistant Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2014. Positions held in Section: Chair and Vice-Chair, Tax Litigation and Controversy Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Continuing Legal Education Committee; Member, Nominations and Planning Committees; Group Vice-Chair, Income and Transfer Tax Committee; Council Member.

Orlando Lucero, First American Title Insurance Company, Albuquerque, New Mexico

Nominated for first term as Section Secretary, term ending August 2014. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Remedies and Miscellaneous Clauses Committee; Member, Partnerships, Joint Ventures and Other Investment Vehicles Committee; Member and Chair, Diversity Committee; Chair, Brokers and Brokerage Committee; Chair, Residential, Multi-Family and Special Use Group; Section Liaison to ABA Commission on Racial and Ethnic Diversity in the Profession; Member, Planning Committee; Council Member.

Kevin L. Shepherd, Venable LLP, Baltimore, Maryland

Nominated for second term as Section Delegate to the House of Delegates, term ending August 2016. Positions held in Section: Associate Articles Editor, Real Property Articles Editor, and Editor, Probate & Property; Chair, Real Property Division Advisory Board; Chair, Advisory Board; Chair, USA Patriot Act and Gatekeeper Task Force; Chair, Nominations Committee; Member and Vice-Chair, Publications, Continuing Legal Education, and Planning Committees; Member, Committee on Committees and Technology Committee; Member, ABA Standing Committee on Publishing Oversight; Council Member; Section Vice-Chair, Real Property Division; Section Chair.

James D. Spratt Jr., The Bowden Spratt Law Firm PC, Atlanta, Georgia

Nominated for first term as Council Member, Trust and Estate Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Vice-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners Committee; Co-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners, Farmers and Ranchers Committee; Chair, Business Investment Entities, Partnerships, LLCs and Corporations Committee; Member, Property Preservation Task Force; Group Vice-Chair and Group Chair, Business Planning Group; Section Liaison, Section of Business Law/LLC Model Prototype Project; Member, Membership Committee; Assistant Secretary, Trust and Estate Division.

Edward M. Manigault, J. P. Morgan, Atlanta, Georgia

Nominated for second term as Council Member, Trust and Estate Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Estate and Gift Tax Committee; Member, Membership, Corporate Sponsorship, Groups and Substantive Committees, Nominations, and Planning Committees; Member and Vice-Chair, Task Force on USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation; Group Chair, Income and Transfer Tax Planning Group.

Richard W. Nenno, Wilmington Trust Company, Wilmington, Delaware

Nominated for second term as Council Member, Trust and Estate Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Co-Chair, Non-Tax Issues Affecting the Planning and Administration of Estates and Trusts Committee; Member, Continuing Legal Education Committee; Vice-Chair and Chair, Non-Tax Estate Planning Considerations Group; Member, Corporate Sponsorship Committee.

Susan N. Gary, University of Oregon School of Law, Eugene, Oregon

Nominated for second term as Council Member, Trust and Estate Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Significant Current Literature Committee; Chair, State and Local Law Concerns of Exempt Organizations, Legislative and Regulatory Issues, and Electronic Wills, Trusts and Probate Committees; Vice-Chair, Study Committee on Law Reform; Vice-Chair, Significant Developments in Probate and Trust Case Law Committee; Member, Digital Signatures and e-Commerce Committee; Co-Chair, Uniform Acts for Probate and Trust Law Committee; Associate Articles Editor, Probate & Property; Member, Section Advisory Board; Member, Publications Committee; Section Advisor to NCCUSL Drafting Committees on Uniform Transfer on Death for Real Property Act and Protection of Charitable Assets Act; Group Vice-Chair, Charitable Planning and Organizations Group.

Hugh F. Drake, Brown Hay & Stephens LLP, Springfield, Illinois

Nominated for one year unexpired term as Council Member, Trust and Estate Division, term expiring August 2014. Positions held in Section: Section Fellow; Vice-Chair and Chair, Estate Planning and Administration for Farmers and Ranchers Committee; Chair, YLN Committee; Vice-Chair and Chair, Fellows Committee; Vice-Chair and Co-Chair, Membership Committee; Member, Groups and Substantive Committees, Technology, Nominations, Planning, and Communications Committees; Chair and Vice-Chair, Business Planning Group.

Robert N. Sacks, Sacks Glazier Franklin & Lodise LLP, Los Angeles, California

Nominated for first term as Assistant Secretary, Trust and Estate Division, term ending August 2014. Positions held in Section: Chair and Vice-Chair, Estate and Trust Litigation and Controversy Committee; Group Chair and Vice-Chair, Litigation, Ethics and Malpractice Group; Member and Vice-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Member and Vice-Chair, Communications Committee; Member, Committee on Groups and Substantive Committees.

James G. Durham, University of Dayton School of Law, Dayton, Ohio

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2014. Positions held in Section: Section Liaison to ABA Standing Committee on Ethics and Professionalism; Chair, Ethics and Professionalism Committee; Group Chair and Vice-Chair, Practice Management Group; Member, Membership and Continuing Legal Education Committees; Member, Task Force on Real Property Law School Curricula; Group Chair, Legal Education and Uniform Laws Group; Assistant Secretary, Real Property Division.

Stephen R. Romine, LeClair Ryan, Norfolk, Virginia

Nominated for second full term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Wetlands and Endangered Species Committee; Chair, Environmental, Land Use, and Contaminated Property Committees; Member, Continuing Legal Education, Groups and Substantive Committees, Corporate Sponsorship, Membership, and Planning Committees; Vice-Chair, Groups and Substantive Committees Committee.

Candace M. Cunningham, Robinson & Cole LLP, Hartford, Connecticut

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Liaison, Young Lawyers Division; Vice-Chair, Commercial Finance Committee; Acquisitions Editor, Managing Editor, and Editor-in-Chief, Books and Media Committee; Member, Membership, Plannings and Publications Committees.

Gwendolyn C. Allen, Allen & Eakins Law LLC, Salida, Colorado

Nominated for first term as Council Member, Real Property Division, term ending August 2016. Positions held in Section: Vice-Chair and Chair, Hotels, Resorts, and Tourism Committee; Member, Membership, CLE, Planning, Nominations, and Real Property Government Submissions Committees; Vice-Chair, CLE Committee; Co-Chair, Membership Committee.

Kellye Curtis Clarke, Keegan Devol Clarke & Nowak, PLC, Alexandria, Virginia

Nominated for first term as Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2014. Positions held in Section: Section Fellow; Vice-Chair and Chair, Single Family Residential Committee; Vice-Chair and Chair, Residential, Multi-Family, and Special Use Group; Member and Vice-Chair, Diversity Committee; Member, Nominations, Membership, and Real Property Government Submissions Committees.

Advertisement


Memorandum for Authors

(Last Updated January 2014 - PDF)

 


Frequently Asked Questions By Prospective Authors

 


Frequently Asked Questions By Prospective Editors

 


Reprint Permission Policies

The Section's Executive Committee approved these updated policies in November 2011.