Section News

Volume 26 No. 3

Section Officer and Council Nominations

In accordance with Article 6, Section 6.1(g) of the Bylaws of the ABA Section of Real Property, Trust, and Estate Law, the Nominations Committee presents the following for officer and council member vacancies that will occur at the close of the Association year.

The Nominations Committee is chaired by Roger D. Winston (Bethesda, Maryland), the vice-chair is Alan F. Rothschild Jr. (Columbus, Georgia), and its members are James C. Wine (Des Moines, Iowa), Kellye Curtis Clarke (Alexandria, Virginia), and Hugh F. Drake (Springfield, Illinois).

The current Section Chair-Elect, Tina Portuondo, will automatically succeed Andrew F. Palmieri as Chair of the Section at the close of the Annual Meeting, scheduled for August 2012 in Chicago; the election for officers and council members will be held at the annual Section Business Meeting on Saturday, August 4, 2012.

The Nominations Committee unanimously nominates the following officers, council members, and Section delegate:

Chair-Elect: Susan G. Talley
Trust and Estate Division Vice-Chair:
Gideon Rothschild
Real Property Division Vice-Chair:
Robert J. Krapf
Finance and Corporate Sponsorship Officer:
Jo Ann Engelhardt
Secretary: David J. Dietrich
Section Delegate: David M. English

Trust and Estate Council Members:
Terrence M. Franklin
Julie K. Kwon
Carol G. Kroch
Aen Walker Webster

Real Property Council Members:
Dianne S. Coscarelli
Dennis M. Horn
Robert S. Freedman
Nancy R. Little


Trust and Estate Assistant Secretary:
James D. Spratt Jr.

Real Property Assistant Secretary:
James G. Durham

Summary of Section Activities

Dianne S. Coscarelli
Thompson Hine LLP
Cleveland, Ohio

Nominated for first term, Real Property Division Council Member, term ending 2015. Positions held in Section: Group Vice-Chair, Real Estate Financing Group; Chair, Construction Lending Committee; Chair, Mezzanine Finance Committee; Chair, Mortgage Lending Committee; Member, Continuing Legal Education, Communication, Corporate Sponsorship, Diversity, and Nominating Committees; Liaison to ABA Task Force on Financial Markets Regulatory Reform; Assistant Secretary, Real Property Division.

David J. Dietrich
Dietrich & Associates, PC
Billings, Montana

Nominated for third term as Section Secretary, term ending August 2013. Positions held in Section: Vice-Chair, Chair, and Co-Chair, Estate Planning & Estate Administration for Farmers and Ranchers Committee; Chair, Valuation of Business Property Committee; Assistant Secretary, Trust and Estate Division; Member, Committee on Committees, Membership and Planning Committees; Vice-Chair, Trust and Estate Trust Division CLE Committee; Co-Chair, Property Preservation Task Force; Council Member.

James G. Durham
University of Dayton School of Law
Dayton, Ohio

Nominated for first term as Assistant Secretary, Real Property Division, term ending August 2013. Positions held in Section: Section Liaison to ABA Standing Committee on Ethics and Professionalism; Chair, Ethics and Professionalism Committee; Group Chair and Vice-Chair, Practice Management Group; Member, Membership and Continuing Legal Education Committees; Member, Task Force on Real Property Law School Curricula; Group Chair, Legal Education and Uniform Laws Group.

Jo Ann Engelhardt
Bessemer Trust Company
Palm Beach, Florida

Nominated for third term as Finance and Corporate Sponsorship Officer, term ending August 2013. Positions held in Section: Vice-Chair, Co-Chair, and Chair, Estate Planning and Drafting in Pre-Death Planning Issues Committee; Chair, Administration and Distribution of Trusts Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Membership Committee; Member, Vice-Chair, and Co-Chair, Diversity Committee; Co-Vice-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Member, Non-Tax Issues in Planning and Drafting for Lifetime and Testamentary Transfers Committee; Council Member; Member, Administration and Distribution of Estates and Trusts and Guardianship Committee; Member, Corporate Sponsorship Committee; Supervisory Council Member, Investment and Financial Planning Group, Wealth Planning Group, and Non-Tax Estate Planning Consideration Group; Chair, Trust and Estate Synergy Summit.

David M. English
University of Missouri Law School
Columbia, Missouri

Nominated for third full term as Section Delegate to the House of Delegates, term ending August 2015. Positions held in Section: Vice-Chair, Significant Current Probate and Trust Legislation Committee; Editor, Keeping Current—Probate, Probate & Property; Chair, Long Term Health Care Committee; Chair, Limited Liability Companies Committee; Co-Chair, Diversity Committee; Chair, ABA Relations Committee; Chair, Healthcare Decisions Committee; Chair, Organ and Tissue Donation Committee; Member, Bylaws and Handbook Committee; Supervisory Council Member, Elder Law and Disability Planning Group; Member, Continuing Legal Education Committee; Member, Study Committee on Law Reform; Member, Publications, Nominations, Planning, and Diversity Committees, Section Advisory Board; Vice-Chair, BioEthics Committee; Co-Chair, Uniform Acts for Probate and Trust Law Committee; Member, American Indian Probate Reform, USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation, and Real Property Law School Curricula Task Forces.

Terrence M. Franklin
Sacks, Glazier, Franklin & Lodise
Los Angeles, California

Nominated for second term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Chair, Attorneys Partnering with Non-Lawyers Committee; Section Liaison to ABA Section on Dispute Resolution; Chair, Ethics & Malpractice Committee; Section Liaison to ABA Task Force on Attorney Client Privilege; Group Vice-Chair, Practice Management Group; Member, CLE, Diversity, Communications, and Community Outreach Committees; Member, National Conference of Lawyers and Corporate Fiduciaries; Assistant Secretary, Trust and Estate Division.

Robert S. Freedman
Carlton Fields PA
Tampa, Florida

Nominated for first term as Council member, Real Property Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Chair, Timesharing and Interval Uses Committee; Member, Continuing Legal Education, Groups and Substantive Committees, Technology, and Publications Committees; Chair, Common Interest Ownership Development Committee; Group Chair and Vice-Chair, Hospitality, Community Recreation and Common Interest Developments Group.

Dennis M. Horn
Holland & Knight
Washington, D.C.

Nominated for second term as Council member, Real Property Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Associate Articles Editor, Probate & Property; Chair, Condition of Premises Committee, Vice-Chair, Community Outreach, Vice-Chair, Corporate Sponsorship, and Member, Nominations Committees; Advisor, NCCUSL Drafting Committee on Uniform Transfer on Death for Real Property Act; Group Chair and Vice-Chair, Special Investors and Investment Structure Group; Supervisory Council Member, Practice Management Group.

Robert J. Krapf
Richards Layton & Finger, P.A.
Wilmington, Delaware

Nominated for first term as Section Vice-Chair, Real Property Division, term ending August 2013. Positions held in Section: Vice-Chair, Land Use Regulation Committee; Member, Condition of the Premises Committee; Co-Chair and Chair, Land Use Regulation Including Zoning and Court Decisions Committee; Vice-Chair, Pension Plan Investments Committee; Member, Committee on Committees, Continuing Legal Education, Planning, and Publications Committees; Vice-Chair, Partnerships and Limited Liability Companies Committee; Group Chair, Special Investors and Investment Structure Group; NCCUSL Drafting Committee on Amendments to Uniform LLC Act; Real Property Assistant Secretary; Vice-Chair, Real Property Division CLE Committee; Co-Chair, Committee on Groups and Substantive Committees; Vice-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Council Member.

Carol G. Kroch
Wilmington Trust Company
Wilmington, Delaware

Nominated for second term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Vice-Chair, Special Problems of Charitable Institutions Committee; Advisor, NCCUSL Drafting Committee to Revise Uniform Management of Institutional Funds Act; Vice-Chair and Chair, Organizational and Operational Issues of Exempt Organizations Committee; Group Vice-Chair and Group Chair, Charitable Planning and Organizations Group; Co-Chair, Communications Committee; Supervisory Council Member, Charitable Planning and Organizations Group; Member, Corporate Sponsorship, Membership, Nominations, Substantive Groups, and Continuing Legal Education Committees.

Julie K. Kwon
McDermott Will & Emery
Menlo Park, California

Nominated for first term on Council, Trust and Estate Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Vice-Chair, Generation Skipping Transfers Committee; Member, Diversity, Membership, Communications, and Nominations Committees; Member, National Conference of Lawyers & Corporate Fiduciaries; Co-Chair, Young Lawyers Network; Co-Chair, Communications Committee; Co-Chair, Generation Skipping Transfers Committee; Chair, Estate and Gift Tax Committee; Group Chair and Vice-Chair, Income & Transfer Tax Planning Group.

Nancy R. Little
McGuire Woods LLP
Richmond, Virginia

Nominated for first term as Council member, Real Property Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Vice-Chair, Loan Practices and Lender Liability Committee; Chair, Non-Traditional Commercial Real Estate Finance Committee; Member, Continuing Legal Education Committee; Chair, Lease Finance Committee; Assistant Secretary, Real Property Division; Group Chair, Real Estate Financing Group; Vice-Chair, Construction Lending Committee.

Tina Portuondo
University of Miami School of Law
Coral Gables, Florida

Automatically assumes the position of Section Chair, term ending August 2013. Positions held in Section: Member, Publications, Probate Advisory Board, Nominations, Coordination of Governmental Submissions, and Planning Committees; Vice-Chair, Continuing Legal Education Committee; Supervisory Council Member; Member, Task Force on Estate and Gift Tax Reform; Chair and Co-Chair, Probate and Trust Division CLE Committee; Member, ABA Standing Committee on Continuing Legal Education of the Bar; Council Member; Co-Chair, Communications Committee; Vice-Chair, Planning and Publications Committees; Section Secretary.

Gideon Rothschild
Moses & Singer LLP
New York, New York

Nominated for second term as Section Vice-Chair, Trust and Estate Division, term ending August 2013. Positions held in Section: Chair, Asset Protection Planning Committee; Chair, International Estate Planning Committee; Member, Section CLE Committee; Co-Chair, Trust and Estate Division CLE Committee; Council Member; Member and Co-Chair, Corporate Sponsorship Committee; Supervisory Council Member, Income and Transfer Tax Planning Group; Co-Chair, Communications Committee; Member, Planning Committee; Member, Task Force on USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation; Section Finance and Corporate Sponsorship Officer.

James D. Spratt Jr.
The Bowden Spratt Law Firm PC
Atlanta, Georgia

Nominated for third term as Assistant Secretary, Trust and Estate Division, term ending August 2013. Positions held in Section: Vice-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners Committee; Co-Chair, Estate Planning and Administration for Business Owners, Farmers and Ranchers Committee; Chair, Business Investment Entities, Partnerships, LLCs and Corporations Committee; Member, Property Preservation Task Force; Group Vice-Chair and Group Chair, Business Planning Group; Section Liaison, Section of Business Law/LLC Model Prototype Project; Member, Membership Committee.

Susan G. Talley
Stone Pigman Walther Wittmann LLC
New Orleans, Louisiana

Nominated for Section Chair-Elect, term ending August 2013. Positions held in Section: Section Secretary; Editor, Real Property Articles Editor, and Associate Articles Editor, Probate & Property; Member, Mortgage Loan Structure and Origination Committee; Vice-Chair, Foreclosure and Related Remedies Committee; Supervisory Council Member, Multi-Family, Special Living and Residential Real Estate Committee; Member, Committee on Committees, Publications, Nominations, and Planning Committees; Vice-Chair, Publications Committee; Supervisory Council Member, Residential, Multifamily and Special Use Group; Member, Task Force on USA Patriot Act and Gatekeeper Regulation; Member, Communications Committee; Editor, RPTE eReport.

Aen Walker Webster
Buchanan Ingersoll & Rooney PC
Washington, D.C.

Nominated for second term as Council member, Trust and Estate Division, term ending August 2015. Positions held in Section: Assistant Editor, Probate & Trust, Acquisitions, Books and Media Committee; Managing Editor, Probate & Trust, Books and Media Committee; Editor-in-Chief, Books and Media Committee; Member, Corporate Sponsorship, Continuing Legal Education, and Communications Committees; Chair, Trust and Estates Division Continuing Legal Education Committee.

Advertisement


Memorandum for Authors

(Last Updated January 2014 - PDF)

 


Frequently Asked Questions By Prospective Authors

 


Frequently Asked Questions By Prospective Editors

 


Reprint Permission Policies

The Section's Executive Committee approved these updated policies in November 2011.