2013-2014 ABA Section of International Law Committee Awards (SILCA)

Category

Winner

Recipients

Committees Involved

1. 2014 Outstanding Policy

R&R on Anti-Homosexuality Laws

Chip Seward, Paul Johnson, Lelia Mooney and Mike Burke

GIN, Africa

2. Outstanding 2013 London Fall Meeting CLE Program

"Legal Management JEOPARDY: Managing Law Firm Relationships To Avoid Unintended Consequences"

William Black, Holly Silver, Peggy Kubicz Hall

International Corporate Counsel Forum, Asia/Pacific Committee, Europe Committee, Young Lawyers Interest Network (YIN), International Arbitration Committee, International Litigation Committee

3. Outstanding 2014 New York Spring CLE Program

"Views from Mt. Olympus:  Senior Lawyers Speak on "The Future of the Changing Legal Profession: The U.S. And Beyond"

Stephen J. Powell, Robert E. Lutz

Seasoned Lawyers Interest Network (SIN), Asia Pacific Committee, Transnational Legal Practice Committee, International Legal Education and Specialist Certification Committee, Middle East Committee, US Lawyers Practicing Abroad Committee

4. 2014 Outstanding Collaboration Between Committees on a Non-CLE Committee Program

China Committee and Antitrust Committee: “China – Inside and Out “An Afternoon of Hot Topics - USA vs. China”

Yee Wah Chin, Elizabeth Wang, Robin Kaptzan

China Committee; Antitrust Committee

5. 2014 Outstanding Non-CLE Committee Program Series

International Anti-Corruption Committee’s “Around the World” Series

Mikhail Reider-Gordon

International Anti-Corruption Committee

6.   2014 Outstanding Committee Newsletter

"India Law News"; "Europe Update"

Bhalinder L. Rikhye, Michael L. Balistreri

India Committee; Europe Committee

7.   2014 Outstanding Volunteer

Melissa Kucinski

Melissa Kucinski

 

8.  2014 Unsung Members

Robin Kaptzan and Kay Georgi

Robin Kaptzan, Kay Georgi

 

9.   2014 Best Use of Social Media

International Human Rights Committee

Stephanie Williams, Joseph Jacob

International Human Rights Committee

10.  2014 Outstanding Project

International Family Mediator Training

Melissa Kucinski, Morna Ellis, Maggie Smith

International Family Law Committee

11. 2014 Outstanding Website

International Human Rights Committee and China Committee

Hayley Hanks, Stephanie Williams, Joseph Jacob

International Human Rights Committee and China Committee

12. 2014 Outstanding Non-CLE Committee Program

Crude Oil Export Controls: Current Landscape and Policy Considerations

Kay Georgi, Meredith Rathbone, Karla Haynes

Export Controls and Economic Sanctions

13. 2014 Outstanding Committee

Canada Committee; International Trade Committee

Alex Jeglic, Clifford Sosnow, Robert DeFrancesco; and Cortney O'Toole Morgan

International Trade Committee and Canada Committee

14. 2014 Most Improved Committee

WIN

Lisette Lavergne, Fumni Oluyede

WIN

15. 2014 Outstanding Committee Outreach

YIN

Jennifer Diaz, Miganoush Megardichian

YIN

16. 2014 Outstanding YIR Contribution

Corporate Social Responsibility Committee

Uche Ewelukwa,
Emily Christiansen, Robert Fitzpatrick

Corporate Social Responsibility Committee

Advertisement