Committee Chairs

Environmental Committees

 Agricultural Management
Todd J. Janzen
Plews Shadley Racher & Braun LLP
Indianapolis, IN
 Air Quality
Gale Lea Rubrecht
Jackson Kelly PLLC
Charleston, WV
 Endangered Species
Madeline Kass
Thomas Jefferson School of Law
San Diego, CA
 Environmental Disclosure
David A. Roth
Greenbaum, Rowe, Smith & Davis LLP
Woodbridge, NJ
 Environmental Enforcement and Crimes
Walter D. James III
James PLLC
Colleyville, TX
 Benjamin Scott Lippard
Vinson & Elkins LLP
Washington, DC
 Environmental Litigation and Toxic Torts
Donald D. Anderson
McGuireWoods LLP
Jacksonville, FL
 Environmental Transactions and Brownfields
Jon Schuyler Brooks
Pillips Nizer LLP
New York, NY
Pesticides, Chemical Regulation, and Right-to-Know
Martha E. Marrapese
Keller and Heckman LLP
Washington, DC
 Superfund and Natural Resource Damages Litigation
Kirk T. O'Reilly
Exponent, Inc.
Bellevue, WA
Waste and Resource Recovery
Dennis J. Conniff
Farella, Braun + Martel
San Francisco, CA
Water Quality and Wetlands
W. Blaine Early, III
Stites & Harbison, PLLC
Lexington, KY

Energy and Resources Committees

 Energy and Environmental Markets and Finance
Christopher B. Berendt
Drinker Biddle & Reath LLP
Washington, DC
 Cameron Prell
McGuireWoods LLP
Washington, DC
 Energy and Natural Resources Litigation
David S. Johnson
Arizona Department of Water Resources
Phoenix, AZ
 Energy and Natural Resources Market Regulation
Natara G. Feller
Law Office of Natara G Feller
Brooklyn, NY
 Energy Infrastructure and Siting
Jeffrey M. Gray
Gray PLLC Energy Law and Economics
Middleton, WI
 Forest Resources
Rebecca Turner
American Forests
Washington, DC
 Hydro Power
Michael Pincus
VanNess Feldman
Washington, DC
 Marine Resources
Eric S. Andreas
U.S. Department of the Interior
Washington, DC
 Mining and Mineral Extraction
Rebecca A. Comstock
Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc.
Phoenix, AZ
 Native American Resources
Robert F. Gruenig
Stetson Law Offices, P.C.
Albuquerque, NM
 Brandy K.M. Toelupe
Tilden, McCoy & Dilweg, LLP
Boulder, CO
 Nuclear Law
Tison A. Campbell
U.S. Nuclear Regulatory Commission
Washington, DC
 Oil and Gas
Keith Hall
Louisiana State Univ. Herbert Law Center
Baton Rouge, LA
 Petroleum Marketing
Susan L. Nettleton
Shell Oil Company
Houston, TX
 Karen T. Staib
Shipman & Goodwin LLP
Hartford, CT
 Public Land and Resources
Kathleen Schroder
Bjork Lindley Little PC
Denver, CO
 Renewable, Alternative, and Distributed Energy Resources
Kimberly E. Diamond
Lowenstein Sandler PC
New York, NY
 Roger D. Stark
Stoel Rives LLP
Washington, DC
 Water Resources
Robin K. Craig
University of Utah S.J. Quinney College of Law
Salt Lake City, UT
 Jonathan R. Schutz
Mabey Wright & James
Salt Lake City, UT

Cross-Practice Committees

Alternative Dispute Resolution
David C. Batson
U.S. Environmental Protection Agency
Washington, DC

Daniel Preston Dozier
Press, Potter & Dozier, LLC
Bethesda, MD

 Climate Change, Sustainable Development, and Ecosystems
Shannon S. Broome
Katten Muchin Rosenman LLP
Oakland, CA
 Margaret E. Peloso
Vinson & Elkins LLP
Washington, DC
 Constitutional Law
Sidney F. Ansbacher
Upchurch Bailey & Upchurch PA
Saint Augustine, FL

Government and Private Sector Innovation
Judith Albert
Natural Resources Defense Council
New York, NY

 Roger D. Feldman
Andrews Kurth LLP
Washington, DC
 In-House Counsel
Holli Feichko
WR Grace & Co
Columbia, MD
 International Environmental and Resources Law
Andrew B. Schatz
DLA Piper
Baltimore, MD
 Kim N. Smaczniak
U.S. Department of Justice
Washington, DC
 Science and Technology
Anthony G. Hopp
Wildman, Harrold, Allen & Dixon, LLP
Chicago, IL
 Todd J. Stedeford
U.S. Environmental Protection Agency
Washington, DC
 Smart Growth and Green Buildings
Jessica Chiavara
AlterEcho A division of TechLaw
Chantilly, VA

Council-Related Committees

 Special Committee on Congressional Relations
Charles L. Franklin
Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP
Washington, DC

Special Committee on Ethics and Professionalism
Walter D. James III
James PLLC
Colleyville, TX

Irma S. Russell
The University of Montana
Missoula, MT

 Governance Committee
William W. Kinsey
Bonneville Power Administration
Portland, OR

Nominating Committee
Alexandra Dapolito Dunn
Association of Clean Water Administrators (ACWA)
Washington, DC

Special Committee on Section, Division, and Forum Coordination
John E. Milner
Brunini, Grantham, Grower & Hewes, PLLC
Jackson, MS

Special Committee on State Bar Cooperation
Pamela R. Esterman
Sive, Paget & Riesel, P.C.
New York, NY

 Susan King
Jones Walker LLP
Jackson, MS

Special Committee on Strategic Planning
Wendy Bowden Crowther
Parsons Behle & Latimer
Salt Lake City, UT

Special Committee on Communication and External Relations
Michelle Diffenderfer
Lewis Longman & Walker PA
West Palm Beach, FL

 Special Committee on Electronic Communications
Michael P. Malfettone
Vinson & Elkins LLP
Washington, DC

Social Media
Scott Grover
Balch & Bingham LLP
Birmingham, AL

Special Committee on Environmental Justice
Paula J Schauwecker
Beveridge & Diamond PC
New York, NY

Special Committee on Global Initiatives and Environmental Justice
Claudia Rast
Butzel Long
Ann Arbor, MI

World Justice Project Task Force
Alexandra Dapolito Dunn
Association of Clean Water Administrators (ACWA)
Washington, DC

Education-Affiliated Committees

 Spring Conference 2014
Sean T. Dixon
Clean Ocean Action
Highlands, NJ

Petroleum Marketing Attorneys' Meeting
Susan L. Nettleton
Shell Oil Company
Houston, TX

 Karen T. Staib
Shipman & Goodwin LLP
Hartford, CT
 32nd Annual Water Law Conference
M. Rodney Smith, Jr.
U.S Dept. of the Interior Office of the Solicitor
Salt Lake City, UT
 Fall Conference 2014
John R. Jacus
Davis Graham & Stubbs LLP
Denver, CO
 Special Committee on Webinars
Michael McLaughlin
SCS Engineers
Reston, VA
 LeRoy Charles Paddock
George Washington University Law School
Concord, NH

 

Special Committee on Sponsorship
R. Wilson Montjoy II
Butler, Snow, O'Mara, Stevens & Cannada, PLLC
Ridgeland, MS

 State of the Practice Symposium
Roger R. Martella, Jr.
Sidley Austin LLP
Washington, DC

View the entire Education Service Group

Membership-Affiliated Committees

Stephen Humes

Special Committee on Annual Awards
Stephen J. Humes
Holland & Knight LLP
New York, NY

ABA Law Student Division Liaison
Cooke Kelsey
University of Texas School of Law
Houston, TX

 ABA Young Lawyers Division Liaison
Brandon H. Barnes
McDermott Will & Emery
Washington, DC
 Leadership Development Program
Pamela E. Barker
Appleton Papers Inc.
Appleton, WI
 Membership Diversity Enhancement Program
James E. Hickey, Jr.
Hofstra University
Hempstead, NY
 Special Committee on Public Service
Neil C. Johnston
Hand Arendall LLC
Mobile, AL

Susan M. Ryan
Ryley Carlock & Applewhite
Denver, CO

 Special Committee on Law Students
Susan Floyd King
Jones Walker LLP
Jackson, MS
 Special Committee on Young Lawyers
Emily N. Masalski
Deutsch, Levy & Engel, Charteredm
Chicago, IL

View the entire Membership Service Group

Publications-Affiliated Committees

 Book Publications
Megan C. McCulloch
The Dow Chemical Company
Midland, MI
 Committee Newsletters
Lauran M. Sturm
Waller Lansden Dortch & Davis, LLP
Nashville, TN
 Natural Resources & Environment
Christine Y. LeBel
MA Dept. of Environmental Protection
Springfield, MA
 Trends
Angela R. Morrison
Morrison Environmental Law
Tallahassee, FL
 The Year in Review
Mary Ellen Ternes
Crowe & Dunlevy
Oklahoma City, OK

View the entire Publications Service Group

Advertisement